חדשות

באיזה גיל מומלץ להקפיא ביציות כדי להעלות את הסיכוי להריון בעתיד?

מחקר מקיף ב"שערי צדק", שבו נותחו נתונים מכל העולם, מצא כי הסיכוי ללדת קשור קשר חזק לגיל בו בוצעה הקפאה הביציות ולא לגיל האישה בעת הניסיון להרות

הקפאת ביציות, שימור פוריות, מעבדה. אילוסטרציה

יעילות הקפאת ביציות יורדת משמעותית ככל שהביציות מוקפאות בגיל מבוגר יותר: מחצית מהנשים שהקפיאו ביציות בגיל צעיר מ-35 ילדו באמצעותן, שליש מהנשים שהקפיאו ביציות בגילים 36-39 ילדו באמצעותן ורק כאחת מחמש נשים שהקפיאו ביציות בגיל 40 ויותר ילדה בעזרתן. כך עולה ממחקר מטה-אנליזה שנערך במרכז הרפואי שערי צדק בירושלים.

תוצאות המחקר, שפורסמו בכתב העת Human Reproduction Update, מראות כי על מנת לשמר סיכויי הצלחה טובים בהריון עתידי, מוטב לבצע הקפאת ביציות לפני גיל 35. את המחקר הובילו ד"ר אבי צפריר וד"ר אילה הירש מהיחידה להפריה חוץ גופית ב"שערי צדק" יחד עם ד"ר ברוריה הירש- רקח מ"הדסה".

החוקרים אספו את כל המחקרים בעולם בהם דווח על נשים שהקפיאו ביציות לצורך שימור הפריון וחזרו להשתמש בהן. החיפוש הניב 3,847 מחקרים שמתוכם נבחרו עשרה מחקרים, שנערכו בשנים 1999 עד 2020.

ד"ר אבי צפריר, היחידה להריה חוץ גופית ב"שערי צדק". "איסוף הנתונים, לראשונה מכל העולם, נותן לנו מסקנות מבוססות ואינדיקציות להמלצות חשובות באשר לגיל המומלץ להקפת ביציות". צילום: דוברות ביה"ח

בסך הכל, 8,750 נשים עברו הקפאת ביציות כשגילן הממוצע היה 37.2. מתוכן, 1,517 נשים ביקשו להשתמש בביציות שהוקפאו (שיעור החזרה של 11.1%). הגיל הממוצע בזמן ההקפאה לנשים שביקשו להשתמש בביציות שלהן היה 38.1, עם ממוצע של 12.6 ביציות לאישה.

ניתוח הנתונים במטה-אנליזה העלה כי שיעור ההישרדות של הביציות היה 78.5%. שיעור לידות חי לאישה היה 28%. בסך הכל דווח על 447 לידות חי.

ניתוח תת קבוצות העלה כי רק 19% מהנשים שעברו הקפאת ביציות בגיל 40 או יותר השיגו שיעור לידות חי, בעוד שלנשים בגילאי 35 ומעלה היו שיעור לידות חי גבוה יותר של 52%.

הרופאים מציינים כי טיפולי הפריון הקיימים כיום לא נותנים מענה לירידה באיכות הביציות עם הגיל. הקפאת ביציות מאפשרת לשמר את היכולת התקינה של הביציות בגיל צעיר, לשימוש בגיל מאוחר יותר. לאור זאת עולה כי הסיכוי ללדת קשור קשר חזק לגיל בו בוצעה ההקפאה, ולא קשור לגיל בו חזרו הנשים בניסיון להרות בעזרתן.

ד"ר צפריר הסביר כי "כיוון שנשים מעטות יחסית מתוך הרבות שהקפיאו ביציות חזרו להשתמש מהן, המידע לגבי יעילות התהליך מצומצם. נשים רבות הקפיאו ביציות מסיבות אישיות אולם רק 11% חזרו להשתמש בהן, ולכן איסוף הנתונים, לראשונה מכל העולם, נותן לנו מסקנות מבוססות ואינדיקציות להמלצות חשובות באשר לגיל המומלץ להקפת ביציות".

במחקר התגלה כי הגיל הממוצע שבו נשים מקפיאות ביציות הוא 38 שנה, "אולם לאור הירידה בסיכויי ההריון מביציות אלו", אומר ד"ר צפריר, "אנו ממליצים לנשים המעוניינות להקפיא ביציות מסיבות אישיות לבצע זאת לפני גיל 35. כך יישמר סיכוי גדול יותר להפריה מביציות אלו".

מנהל היחידה להפריה חוץ גופית ב"שערי צדק", פרופ' עידו בן עמי, הוסיף כי "בשנים האחרונות אנו רואים עלייה במספר הנשים המבקשות לבצע הקפאת ביציות מסיבות אישיות בכלל המגזרים ואנו בהחלט רואים אחוזי הצלחה גדולים יותר בנשים שהקפיאו בגיל מוקדם יחסית. המחקר החשוב והמקיף מהווה אסמכתא בינלאומית להמלצות חשובות בנושא זה ואני בטוח שמסקנותיו והמלצותיו ייושמו בכל היחידות להפריה חוץ גופית בעולם".

נושאים קשורים:  הקפאת ביציות,  טיפולי הפריה,  בית החולים שערי צדק,  ד"ר אבי צפריר,  ד"ר אילה הירש,  ד"ר ברוריה הירש- רקח,  חדשות
תגובות
אנונימי/ת
28.05.2024, 11:42

אני בכל פעם המום מהתובנות המדהימות של המחקרים פורצי הדרך הללו.
חשוב לציין שהגיל המקסימלי להקפאת ביציות בישראל הוא 41. אז במקום לכתוב 40 ומעלה , יהיה מדויק יותר לכתוב 40-41.
אצל נשים שהקפאת היציות נעשית מסיבה רפואית ההמלצה היא ממילא לעשות בהזדמנות הראשונה. למשל מי שמיועדת לטיפול כימותרפי.
לגבי השאר - במקום להקפיא ביציות אפשר לעשות ילדים במועד בו הגוף נועד לעשות זאת.