חדשות

"ביקור חולים" יהפוך למתחם מגורים – לאן יופנו אלפי היולדות בירושלים?

כרבע מהלידות בירושלים מתבצעות ב"ביקור חולים" | לאחר שנים של התנגדויות ודיונים על עתידו של בית החולים ההיסטורי, הוחלט לשנות את ייעוד המתחם למגורים, מסחר ומלונאות | משרד הבריאות תמך בהחלטה

אגף זיו בבית החולים ביקור חולים. בניין לשימור. צילום: Minimama2/ ויקימדיה

ייעודו של מתחם בית החולים ביקור חולים בירושלים שונה השבוע בהחלטה של הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה והוא יהפוך למתחם מגורים, מסחר ומלונאות, עם מרכז רפואי קטן, ביזמות פרטית. על כך דיווחה אתמול (ד') רנית נחום-הלוי בדה מרקר. ב"ביקור חולים" מתבצעות כ-6,000 לידות בשנה, כרבע מהילודה בירושלים. מנכ"ל "שערי צדק", פרופ' עופר מרין, אמר בדיון בהתנגדויות כי "אין בירושלים פתרון ל-6,000 הלידות האלו".

"ביקור חולים" הוקם באמצע המאה ה-19 ברחוב הנביאים. הוא ממוקם על ציר הרכבת הקלה, ומתחתיו צפויות חפירות לסלילת הקו הכחול של הרכבת. עד לשנת 2012 היה "ביקור חולים" עצמאי ומאותה שנה החל להתנהל תחת המרכז הרפואי שערי צדק. בעשור האחרון הוא משמש בעיקר כבית יולדות.

לאחר שנים של דיונים על עתידו של בית החולים החליטה השבוע ועדת המשנה להתנגדויות של הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה לשנות את ייעוד המתחם. התכנית כוללת שחזור ושימור מקיף של מבנים היסטוריים ובהם אגף זיו שנבנה כבית החולים הגרמני ב-1894 ומשתרעת על 7.6 דונמים, חלק ממתחם ביקור חולים שמזרחית לרחוב שטראוס ודרומית לרחוב הנביאים.

הוועדה קיבלה את החלטתה למרות דו"ח שפרסם לפני כחודשיים מינהל תכנון אסטרטגי וכלכלי של משרד הבריאות, שממנו עולה תמונה מדאיגה של תמותת תינוקות במחוז ירושלים, בשיעור כפול מאזור המרכז. עוד מציג הדו"ח מחסור חמור במיטות אשפוז במחוז ירושלים וצניחה במספרן. ב"ביקור חולים" מתבצעות בעשור האחרון כ-6,000 לידות בשנה, כרבע מהילודה בעיר. מנכ"ל "שערי צדק", פרופ' עופר מרין, אמר בדיון בהתנגדויות בעבר כי "אין בירושלים פתרון ל-6,000 הלידות האלו".

ועדת המשנה להתנגדויות נימקה השבוע את החלטתה כשהיא נשענת על המלצת משרד הבריאות בעבר על סגירת בית היולדות בהיעדר שימושים תומכים כמו חדר מיון ועל התנגדותו של משרד הבריאות לשילוב בית החולים בתכנית המקודמת. "לעמדתו המקצועית של משרד הבריאות, לא נכון לאפשר מצב בו חדרי לידה מרוחקים ממכלול השירותים התומכים, משירותי החירום ומתשתית הכרחית לטיפול במקרים מסוכנים, בשל שיקולים כבדי משקל של שמירה על חיי אדם", ציינה הוועדה.

עמותת "ירושלים שקופה" שוקלת להגיש עתירה שנייה לבית המשפט המחוזי נגד שינוי הייעוד של מבנה ביקור חולים, בטענה כי "ההחלטה היא מתנה ליזם, שנקבעה מתוך שיקולים לא תכנוניים תוך זריית חול בעיני התושבים, ואף עלולה להתפרש כביזיון בית המשפט", כתבו בעמותה.

נושאים קשורים:  בית חולים ביקור חולים,  חדשות,  בית יולדות,  בית החולים שערי צדק,  פרופ' עופר מרין,  נדל"ן,  ירושלים
תגובות
18.05.2024, 15:48

כאשר יש מחסור במיטות אישפוז בכל הארץ, ובמיוחד בירושלים, סגירת בי"ח היא פגיעה בבריאות האוכלוסיה.
האם בעלי המקום ירוויחו יותר כאשר הוא יהיה מרכז מסחרי ?
תפקיד משרד הבריאות, במקרה זה, להגן על האוכלוסיה ובריאותה, ולא לתמוך בהחלטה זו.