חדשות

העליון באלבמה: השמדת עוברים יכולה להיות עבירת מוות שלא כדין

סערה בעקבות פסק דין שניתן באלבמה: עוברים מוקפאים מטיפולי IVF הם בני אדם ומי שמשמיד אותם עלול להיות אשם בגרימת מוות ברשלנות | מומחי פוריות דורשים עתה חסינות מפני ענישה משפטית

אמבריוסקופ, גידול עוברים באינקובטור. אילוסטרציה

פסיקה של בית המשפט העליון באלבמה, ארה"ב, לפיה עוברים מוקפאים שנוצרו ומאוחסנים לצורך הפריה חוץ גופית (IVF) הם ילדים לפי חוק המדינה, מאפשרת להורים לתבוע על מוות שלא כדין של ילדיהם הקטינים, כאשר העוברים מושמדים.

בית המשפט העליון של אלבמה קבע החודש שעוברים מוקפאים הם בני אדם ומי שמשמיד אותם יכול להיות אחראי למוות שלא כדין, פסיקה שמכניסה את תעשיית הפוריות במדינה לכאוס. על הפסיקה ומשמעותה נכתב בשבוע שעבר ברשת CNN.

הפסיקה מעוררת במקביל ומחדש את הוויכוח הסוער בארה"ב בין השמרנים, המתנגדים להפלות, לקבוצות התומכות בזכות האישה על גופה.

התביעה הוגשה על ידי שלושה זוגות שהגישו תביעת מוות שלא כדין וביקשו פיצויים ממרפאה שבה נשמרו העוברים המוקפאים שלהם לאחר שהמתקן בו הוחזקו נפל בשוגג ובמרפאה נאלצו להשמיד את העוברים. התובעים מאשימים את מרפאת הפוריות של מובייל ואת בית החולים שבו היא פועלת באלבמה באי שמירה נאותה על עוברים מוקפאים,  שהובילה להשמדתם.

פסק הדין הותיר על כנה את השאלה האם השמדת עובר קפוא עלולה להוביל לאישום פלילי ברצח ועל המחוקק יהיה לקבוע אם וכיצד ניתן להמשיך בטיפולי הפריה חוץ גופית במדינה.

תומכי הפריה חוץ גופית, רופאים ומטופלי IVF הגיעו למחות מחוץ למשרדי המדינה במונטגומרי בשעה שבה הונחו הצעות חוק שיספקו חסינות למומחי פוריות מפני ענישה משפטית.

על פי הדיווח, לפחות שלוש מרפאות IVF באלבמה, כולל מערכת הבריאות הגדולה במדינה, עצרו את שירותיהן, מה שמעמיד את המטופלים מול שוקת שבורה והם נאלצים עתה לחפש מרפאות פוריות מחוץ למדינה כדי להמשיך בטיפולים.

נושאים קשורים:  עוברים מוקפאים,  חדשות,  הפריה חוץ גופית,  גרימת מוות ברשלנות,  טיפולי פוריות,  פסק דין
תגובות