חדשות

חוקרים מצאו קשר בין מיקרוביום הזרע לבעיות פוריות

במחקר ראשון מסוגו שחקר את מיקרוביום הזרע נמצא כי החיידק L. iners נקשר להורדת תנועתיות הזרע ולתת פוריות בגברים

בדיקת תאי זרע במעבדת פוריות. צילום: אילוסטרציה

מיקרוביום הזרע נקשר לאי פוריות אצל הגבר. כך עולה ממחקר שמצא כי רמות גבוהות של החיידק לקטובצילוס אינרס (L. iners) קשורות לתנועתיות הזרע.

החוקרים בדקו את השפעת מיקרוביום הזרע על התנועתיות שלו. הם מצאו כי חוסר איזון חיידקי עלול להשפיע על ספירת הזרע ואיכותו. בזרע עם תנועתיות נמוכה נמצאו רמות גבוהות בצורה יוצאת דופן של החיידק לקטובצילוס אינרס.

המחקר, שפורסם בכתב העת Scientific Reports הוא המחקר הראשון שחקר את מיקרוביום הזרע והראשון שבו L. iners נקשר להורדת תנועתיות הזרע. החוקרים ציינו כי רק קומץ קטן של מחקרים חקרו את מיקרוביום הזרע, וקומץ קטן עוד יותר חקר את מיקרוביום הזרע בהקשר של פוריות.

לצד אנזימים, פרוקטוז וחומצת לימון, המסייעים לזרע, הזרע מכיל קהילה גדולה של חיידקים שבראשם לקטובצילוס אינרס וכן אנטרוקוקוס פקאליס (Enterococcus faecalis), קורניבקטריום  טברקולוסטריקום (Corynebacterium tuberculostearicum), סטפילוקוקוס אפידרמידיס (Staphylococcus epidermidis) ופינגולדיה מגנה (Finegoldia magna).

החוקרים בחנו זרע של 73 גברים עם בעיות פוריות או מועמדים לחיתוך צינור הזרע (ויסקטומי). החוקרים מצאו כי אצל 27 מהגברים עם בעיות פריון היו כמויות גבוהות יותר של חיידקי L. iners בהשוואה ל-46 הזכרים עם זרע בריא, שביקשו כריתת צינור הזרע.

עוד מצאו כי בזכרים עם זרע לא תקין היו גם רמות גבוהות יותר יחסית של חיידקים נוספים דוגמת  פסאודומונס סטוטזרי (Pseudomonas stutzeri), פסאודומונס פלורסנטי (Pseudomonas fluorescens) וכן, היו להם רמות נמוכות יותר של חיידקי פסאודומונס פוטידה (Pseudomonas putida) מאשר לגברים שהזרע שלהם היה בריא.

החוקרים מציינים כי הקשר בין בריאות מיקרוביום הזרע למיקרוביום המעי עדיין לא ברור וכי להערכתם קבוצה קטנה אך קריטית של מיקרואורגניזמים עשויה למלא תפקיד חשוב בתרומה לתת פוריות אצל גברים.

נושאים קשורים:  בעיות פוריות,  תנועתיות הזרע,  מיקרוביום,  חדשות,  מחקרים
תגובות