חדשות

ביידן: "די למשחק הפוליטי עם חירות האישה. תנו לרופאים לעשות עבודתם"

ביום השנה ה-51 להחלטת ביהמ"ש העליון בפסק דין רו נגד וייד, הכריז השבוע ממשל ביידן על קמפיין "המאבק לחירויות פריון" ועל צעדים חדשים להגנה ולשמירת הזכות להפלה ולשירותי בריאות נוספים

נשיא ארה"ב ג'ו ביידן. "עשרות מיליוני נשים חיות כעת במדינות שבהן יש איסורים קיצוניים ומסוכנים על הפלות". צילום: שאטרסטוק

ממשל ביידן הכריז על צעדים חדשים להגן ולשמור על הזכות להפלה ולשירותי בריאות אחרים, ביום השנה ה-51 להחלטת בית המשפט העליון בפסק דין רו נגד וייד.

"הקונגרס חייב לעגן בחוק את פסק דין רו נגד וייד עבור כל המדינות בארה"ב", אמר הנשיא ג'ו ביידן במסיבת עיתונאים השבוע (ב'). "די למשחקים פוליטיים עם חייה וחירותה של אישה. תנו לרופאים לעשות את עבודתם". הצהרת הממשל והקמפיין שהשיק בנושא זכות האישה על גופה פורסמה באתר הרפואי Medpage Today.

כזכור, בחודש יוני 2022 ביטל בית המשפט העליון בארה"ב את פסק הדין "רו נגד ווייד" מ-1973, שהתיר הפלות ברחבי ארה"ב. בהחלטה נכתב כי פסק הדין מלפני כמעט 50 שנה "היה שגוי כי אין בחוקה האמריקאית אזכור לזכות לבצע הפלות". הפסיקה הובילה לאיסור על הפלות במדינות רבות בארה"ב.

הפגישה הרביעית של כוח המשימה לנגישות לשירותי מניעת ילודה נערכה בבית הלבן ביום ב', כשסגנית הנשיא קמלה האריס השיקה את קמפיין "המאבק לחירויות פריון" בויסקונסין.

"היום לפני 51 שנה הכיר בית המשפט העליון בזכותה החוקית של אישה לקבל החלטות אישיות מאוד עם הרופא שלה - ללא התערבות פוליטיקאים", אמר הנשיא ביידן, "ואז, לפני שנה וחצי, בית המשפט קיבל את ההחלטה הקיצונית לבטל את פסק הדין ולשלול זכות חוקתית זו. כתוצאה מכך, עשרות מיליוני נשים חיות כעת במדינות שבהן יש איסורים קיצוניים ומסוכנים על הפלות".

עוד אמר ביידן כי "נשים נדחות מחדרי מיון, נאלצות לבקש מבית המשפט רשות לטיפול רפואי שהן זקוקות לו ונאלצות לנסוע מאות מיילים לשירותי בריאות. למרות שהבוחרים מתנגדים לנסיונות להגביל את חירויות האישה על גופה, במדינות כולל אוהיו, קנטקי, מישיגן וקליפורניה, חברי הקונגרס הרפובליקנים מנסים לקדם איסור פדרלי על הפלות".

הממשל הודיע בנוסף על צעדים חדשים שמטרתם לחזק את הגישה לאמצעי מניעה, לאכוף דרישה מביטוחי בריאות לכסות אמצעי מניעה ולחזק מודעות בקרב מטופלים וספקי בריאות לגבי "הזכויות והחובות" לטיפול רפואי במקרי חירום. בנוסף הדגיש הממשל את מטרתו להבטיח שמי שחווים אובדן הריון, או מצבי חירום אחרים, יקבלו גישה לשירותים תחת חוק הטיפול הרפואי במצב חירום (EMTALA - Emergency Medical Treatment and Labor Act). על פי נייר עמדה בנושא של הממשל האמריקאי, בנסיבות מסוימות טיפול חירום יכול לכלול גם הפלה.

כדי להגביר את מודעות המטופלים לחוק וכדי "לעזור לבתי חולים למלא את חובותיהם על פי החוק", משרדי הבריאות ושירותי בריאות ינקטו יחד צעדים ובין השאר יפיצו מידע בדבר זכויות המטופלות וההגנות שלהן הן זכאיות תחת החוק, ומידע לגבי איך להגיש תלונה למשרד הבריאות אם נמנע טיפול חירום. בנוסף, יעבירו לבתי חולים חומרי הדרכה הקשורים לחובות של ספקי שירותי בריאות על פי החוק.

משרד המשפטים האמריקאי מגן כעת על עמדתו בעניין החוק בפני בית המשפט העליון ופסק הדין בנושא צפוי להינתן בחודש יוני הקרוב.

בהתייחסות לנגישות לאמצעי מניעה, משרדי האוצר והעבודה, יחד עם משרד הבריאות, יפיצו הנחיות חדשות כדי לתמוך בכיסוי מורחב של מגוון רחב יותר של אמצעי מניעה מאושרי מינהל המזון והתרופות (FDA) הזמינים ללא תשלום, תחת חוק הגנת החולה וטיפול בר השגה. משרד ניהול כוח האדם הפדרלי יקדם צעדים שיתמכו בנגישות לאמצעי מניעה על ידי הוצאת הנחיות לכל החברות המבטחות בתכנית ביטוח הבריאות לעובדי הממשל ודרישה מהחברות המבטחות ליידע את המטופלים על הטבות לרכישת אמצעי מניעה.

שר הבריאות האמריקאי, חבייאר ביסרה, אמר בהצהרה לעיתונות כי "הפלה היא טיפול רפואי. אמצעי מניעה הם טיפול רפואי והחלטות טיפול רפואי צריכות להתקבל על ידי מטופלת עם הרופא שלה, לא על ידי פוליטיקאים. אף אמריקאי שמאמין בחופש לא צריך להשלים עם פחות מזה".

נושאים קשורים:  חוק איסור הפלות,  ארה"ב,  ג'ו ביידן,  משפט רו נגד ווייד,  חדשות,  בריאות האישה,  חוק זכויות החולה
תגובות