ישראל במלחמה

צוותי גינקולוגים נערכים לטיפול בחטופות שהרו מאונס בשבי החמאס

סטרס, סביבה מזוהמת והיעדר פיקוח הרפואי מגבירים את סיבוכי ההריון ואת הסכנה לנשים הרות בשבי | פרופ' טל בירון, יו"ר החברה לרפואת האם והעובר: "חייבים להיערך לאפשרות התאורטית האיומה הזו"

פרופ' טל בירון, מנהלת אגף נשים ויולדות ב"מאיר", יו"ר החברה הישראלית לרפואת האם והעובר. צילום: דוברות בית החולים

בשבועות האחרונים מונו במחלקות גינקולוגיות בכמה בתי חולים ראשי צוותים העוסקים באפשרות שחלק מהחטופות בשבי החמאס יחזרו ארצה בהריון. כך מדווח הבוקר (א') ד"ר איתי גל במעריב.

על פי הדיווח, צוותי גינקולוגים עורכים דיונים פנימיים באפשרויות הפסקת ההריון בחטופות. החוק בישראל מאפשר לבצע הפסקות הריון באמצעות ועדה רגילה להפסקת הריון, המורשית לאשר הפלה עד השבוע ה־24 להריון. משבוע זה ניתן לבצע הריון באמצעות ועדת־על. בכל מקרי האונס בישראל, שתי הוועדות מאשרות תמיד לבצע הפלה.

לצד הסיכון לזיהומים בתנאי ההיגיינה בשבי וככל שההפלה מאוחרת יותר, עולה הסיכון הרפואי לאם ולסיכוייה להיכנס להריונות עתידיים.

פרופ' טל בירון, יו"ר החברה לרפואת האם והעובר, מנהלת האגף לנשים ויולדות במרכז הרפואי מאיר בכפר סבא, אמרה כי "המוח האנושי לא מצליח לתפוס מקרה של חטופה בשבי שתצטרך להתמודד לא רק עם ההריון אלא עם העובדה שהוא נוצר מאונס אכזרי של מחבל רוצח".

פרופ' בירון קראה לפעול לשחרור החטופים במהירות: "הקושי המרכזי שהמדינה חייבת כבר כעת להיערך אליו הוא הטראומה הנפשית האיומה. אישה בהריון שחשה תנועות נקשרת לעובר. אבל במקרה שהוא תוצר של מחבל שרצח את קרוביה ואנס אותה באכזריות, התוצאה הרגשית בלתי נתפסת. אינני יודעת איך יצליחו להתמודד, אבל כבר כעת חייבים להיערך לאפשרות התאורטית האיומה הזו. חייבים להפסיק את הזוועה הזו, לא לתת לחטופים לגווע שם אלא להחזיר אותם ולטפל בהם. זו החובה של העולם, שיושב ושותק", אמרה פרופ' בירון.

"קשה יותר לסיים הריון ככל שעוברים הימים בשבי", מוסיף פרופ' חגי לוין, יו"ר רופאי בריאות הציבור וראש מערך הרפואה של מטה משפחות החטופים. "סטרס, סביבה מזוהמת והיעדר הפיקוח הרפואי מגבירים את סיבוכי ההריון ואת הסכנה לאם. אם יש בשבי אישה שחלילה הרתה מאונס - חייבים להחזירה בדחיפות הביתה".

נושאים קשורים:  אונס,  הריון,  שבי,  חטופות,  חמאס,  ישראל במלחמה,  חדשות,  פרופ' טל בירון,  פרופ' חגי לוין,  הפלה
תגובות
אנונימי/ת
15.01.2024, 18:27

מדוע מסתירים את מעשי האונס מהציבור? שוב מגנים על "שמם הטוב" של אויבינו?

אנונימי/ת
15.01.2024, 18:30

כי הציבור כבר מפורק ומנסים לרחם עליו. אמפטיה, מכיר?

אנונימי/ת
16.01.2024, 15:56

כי הכל שקרי

אנונימי/ת
15.01.2024, 22:02

איך בדיוק ' צוותי גינקולוגים נערכים'?! מה הם עושים בנתיים?!

16.01.2024, 07:56

איזו תמונה לא מתאימה בחרתם!

אנונימי/ת
16.01.2024, 18:02

בכתובת אפשר להבין ש 100% יש מקרי הריון בשבי ! בתוכן מבינים שעד היום לא היו מקרים אבל יש אפשרות שיהיה !!!!!ומה הם עושים בדיוק ?
איך נערכים?