ישראל במלחמה

פגיעה בהכנסות בתיה"ח בצפון ובדרום בשל ירידה חדה בלידות

עקירת המפונים ממקום מגוריהם, מיגון חלקי ופגיעה בתנאי המלונאות של היולדות הן הסיבות העיקריות לירידה במספר הלידות | התוצאה: אובדן של עשרות מילוני שקלים לבתי החולים

חדר לכל יולדת במחלקת היולדות ב"איכילוב". צילום: דוברות ביה"ח

ירידה של עד 59% במספר הלידות במרכזים הרפואיים בצפון ובדרום מובילה לירידה חדה של עשרות מיליוני שקלים בהכנסות. כך עולה מדיווח של עדי כהן בדה מרקר. מנגד, בבתי החולים שבהם יש ריכוזי מפונים נרשמים עומסים במחלקות היולדות.

בדיקה שערכה כהן בבתי החולים זיו בצפת, המרכז הרפואי לגליל בנהריה, סורוקה בבאר שבע וברזילי באשקלון, מצאה שהירידה בשיעור הלידות ב"ברזילי" עומדת על 59%; ב"סורוקה" ירידה של כ–11%; בבית החולים זיו ירידה של 30%-40%; ובמרכז הרפואי לגליל מדווחים על ירידה של כ-25%.

המגמה ההפוכה מציבה את מחלקת היולדות בבית החולים יוספטל באילת בעלייה של כ-30% בפעילות מחלקת היולדות. במרכזים הרפואיים שיבא בתל השומר ואיכילוב בתל אביב נרשמו עומסים אך ללא עלייה ניכרת בהיקף הלידות.

מעבר לעקירת המפונים מאזורי מגוריהם, גורמים נוספים לירידה במספר הלידות, כפי שמדווחים בבתי החולים, הם מיגון בלתי מספק בבתי החולים ופגיעה בתנאים במחלקות היולדות בשל העתקתן למרחב מוגן.

בכתבה מצוטט פרופ' אייל ענתבי, מנהל חטיבת מיילדות וגינקולוגיה ב"ברזילי": "מתוך 13 חדרי לידה בבית החולים, שלושה בלבד ממוגנים, מה שאומר שבאופן טבעי, כמו בכל סבב לחימה או מבצע, יש ירידה במספר הלידות שמגיעות לכאן. הבעיה היא שעכשיו מדובר במשהו ממושך וכבד בהרבה".

על התנאים המוצעים ליולדות באזורים המוגנים אמר ד"ר ענתבי כי "במרחב הזה יש עשר מיטות על כל שירותים ומקלחת, כשהמקסימום הנהוג אצל יולדות הוא שתיים-שלוש מיטות על כל חדר שירותים. מעבר לזה, יש כאן גם זווית אנושית - לידה זה דבר שמח, אנשים לא רוצים לקלקל אותה עם אזעקה וקולות פיצוצים. גם ככה זה אירוע מתוח, אז למה להוסיף עוד מתח על זה. לא מעט מעדיפים לברוח למקומות אחרים".

מספר הלידות בבית החולים ברזילי בשלושת החודשים האחרונים עומד על 421 בהשוואה ל-1,029 בתקופה המקבילה אשתקד: לדברי חשבת בית החולים איילת עזריאל, מדובר בהפסד של מיליוני שקלים בחודש להכנסות בית החולים. עוד הוסיפה כי "הירידה בכלל הפעילות האמבולטורית של בית החולים מתחילת המלחמה כבר מובילה לפגיעה של 40 מיליון שקל בהכנסות נטו. משרד הבריאות מכסה על הנזק, אבל באופן חלקי ובטח לא על הפגיעה בטווח הארוך. אם מישהי יולדת בפעם הראשונה בתקופת המלחמה במקום אחר, כמו 'אסותא אשדוד' למשל, מה הסיכוי שהיא תחזור אלי בלידה הבאה? זה נזק משני עצום".

לפי נתוני משרד הבריאות, בית חולים מקבל מהמוסד לביטוח לאומי על כל יולדת כ-16.9 אלף שקל ועל לידת פג כ-269 אלף שקל. במקרה של "ברזילי", המשמעות היא כי גם ללא לידות פגים כלל (שהן 7%-10% מהלידות בישראל) בית החולים הפסיד בשלושת החודשים האחרונים כעשרה מיליון שקל.

ד"ר עינבר בן שחר, מנהל מחלקת יולדות במרכז הרפואי זיו, הסביר גם הוא כי ירידה לאזורים ממוגנים כרוכה בירידה בתנאים המלונאיים המשמעותיים ליולדות. עוד ציין כי בחודשיים הראשונים למלחמה בית החולים נדרש להישאר זמין בכל רגע נתון לקליטת אר"ן. המשמעות: ירידה משמעותית בכל הניתוחים האלקטיביים. "בשבועיים-שלושה האחרונים", סיפר ד"ר בן שחור, "יש מעט עלייה בפעילות, אבל אנשים מבטאים בצורה ברורה מאוד שהם עדיין לא מרגישים בטוחים לעלות חזרה לצפון".

ממשרד הבריאות נמסר: "משרד הבריאות פעל להקצאת שיפוי מלא לבתי החולים בעבור נושאים אלה, והגיע להסכמות עם משרד האוצר להקצאת מאות מיליוני שקלים לבתי החולים לצורך מימון עלויות המלחמה ב-2023, כשבתי חולים בקו העימות בצפון ובדרום מתועדפים בעיקר בתחום אובדן הכנסות. התמיכה סייעה לבתי החולים לעמוד בתקציבם ל-2023. כלל בתי החולים בישראל מסיימים את השנה התקציבית באיזון פיננסי".

נושאים קשורים:  לידות,  ישראל במלחמה,  הכנסות בתי חולים,  חדשות,  בית החולים "ברזילי",  המרכז הרפואי לגליל,  בית החולים זיו
תגובות
אנונימי/ת
01.01.2024, 08:52

שום פגיעה. הכל למראית עין.
הכסף מגיע מביטוח לאומי שנגבה מהאזרחים. גם לגבי בתי חולים דל כללית מדובר בכסף שמקורו מהאזרחים ותקצוב.
ממילא בתי חולים גרעוניים (יש בהם גרעון מובנה) ומדובר באותו כסף ציבורי שמסתובב. אלה לא מוסדות למטרות רווח. אז אם יש פחות עבודה אז יש פחות תקצוב, אבל זה חסר משמעות.
לא שונה הרבה מהמריבות והערעורים שיש בין בתי חולים והקופות. כל אחד רוצה כביכול להרוויח על חשבון השני אבל לאזרח זה שקוף - הוא ישלם את אותם מסים.
ללא קשר - ירידה בלידות זה דבר מבורך . הריבוי הטבעי בישראל מוגזם.

05.01.2024, 02:24

השינוי בהתפלגות הגיאוגרפית של הלידות אינו צריך להשפיע על מספר הלידות. קרי, כנגד הירידה במספר הלידות בדרום ובצפון, היתה עלייה במספר הלידות במרכז. בהתנהלות שפויה היתה צריכה המדינה לפצות את בתי החולים בדרום ובצפון על אבדן ההכנסה בעת מלחמה. קשה לי לראות איך מצליח שר האוצר בהתנהלותו המופרעת להטות כספים למקומות הנכונים. אי לכך, אני חושב שכדאי שבתי החולים ש״הרוויחו״ מהמצב, יעבירו מתוך אחריות הדדית את עודפי הכנסתם לטובת בתי החולים שנפגעו.
שנאמר - ״זמנים מורכבים מצריכים פתרונות מורכבים״.