ישראל במלחמה

במשרד הבריאות מסייעים להנצלת זרע של חללי צה"ל

הוראת שעה מקלה ויחידה ייעודית הפועלת 24/7 במשרד הבריאות וביחידות IVF בבתי חולים מסייעות למשפחות הנופלים לבצע את הליך שימור הזרע במהירות, ללא חסמים משפטיים

חיילי הרבנות הצבאית במחנה שורה ליד רמלה, אוקטובר 2023. צילום: יוסי אלוני/ פלאש 90

מאז תחילת המלחמה בוצע הליך שימור זרע ב-33 הרוגים - ארבעה אזרחים והיתר חללי צה"ל. כך מדווח עידו אפרתי ב"הארץ".

אפרתי מצטט את אחת מחברות הצוות הייעודי של משרד הבריאות שמסייע למשפחות בהליך "הנצלת זרע", שמספרת: "כשאנחנו שומעים בצהריים את דובר צה"ל מודיע על 'קרבות עזים', אנחנו כבר יודעים להיערך לערב".

על פי הדיווח, מרבית הבקשות לשימור זרע מגיעות מהוריהם של חללי צה"ל ולשם ביצוע ההליך התקבלה הוראת שעה חדשה שניתנה על ידי היועצת המשפטית של משרד הבריאות, הפוטרת את המשפחות להשיג צו מבית המשפט לענייני משפחה בעניין. הוראת השעה הוארכה כמה פעמים והיא תקפה כעת עד לסוף החודש.

בשל הדחיפות בהנצלת הזרע בסמוך לשעת המוות, הצוות הייעודי במשרד הבריאות מסייע בהסרת חסמים ובעזרת שירות אמבולנסים ייעודי הזמין בכל שעה ודואג להעברת הגופות במהירות אל אחד מארבעה בתי חולים ובנקי זרע שנמצאים בכוננות סביב השעון: איכילוב, שיבא, אסף הרופא ובילינסון. פרופ' טליה גבע, מנהלת המחלקה לפריון והולדה במשרד הבריאות, אמרה לאפרתי כי "אשת קשר יושבת במחנה שורה, וטלפון של המתאמת שלנו הופץ לכל יחידות ה-IVF ומתאמות ההשתלות. אנחנו פעילים 24/7".

לדבריה, הסיכוי הטוב ביותר למצוא זרעונים בתנועה הוא עד 24 שעות אחרי המוות, כשיש הבדלים בין המחצית הראשונה של היממה לבין המחצית השנייה. "נעשו נסיונות להנציל זרע גם ארבעה ימים אחרי המוות, אבל לא נמצא זרע חי. מהספרות הרפואית וגם מהניסיון למדנו שאי אפשר לחלץ זרע חי מאדם מת אחרי 72 שעות". ד"ר יובל אור, מנהל היחידה להפריה חוץ גופית ב"קפלן", המרואיין גם הוא, אומר כי "אנחנו אמנם מחפשים ומעדיפים זרע בתנועה, אבל גם אם זרע לא זז – זה לא אומר שהוא לא חי. אנחנו גם יודעים לגרום לו לזוז אחרי ההפשרה".

אפרתי מדווח כי גם בצה"ל מסייעים למשפחות - צוותים שנשלחים לבתי משפחות הנופלים כדי למסור להם את הבשורה המרה מציגים בפניהן באותו מעמד את האפשרות לשימור זרע מגופו של בנם.

נושאים קשורים:  שימור זרע,  חדשות,  ישראל במלחמה,  פרופ' טליה גבע,  ד"ר יובל אור,  משרד הבריאות,  חללי צה"ל,  הנצלת זרע
תגובות
אנונימי/ת
08.11.2023, 12:20

אני חושב שלא נעשתה מספיק חשיבה בהיבטים האתיים, הפסיכולוגיים והחברתיים של הנצלת זרע.
לא כל מה שהטכנולוגיה מאפשרת הוא כדאי.

08.11.2023, 21:18

Extreme Times Require Extreme Measures

אנונימי/ת
09.11.2023, 09:32

אתה טועה ומטעה. הנושא מוכר ונידון בספרות הרפואית כבר מספר עשורים.
מי שלא מכיר, כדאי שיבדוק לפני שמסתער על המקלדת...