חדשות

העתיד כבר כאן: יועצי ה-FDA דנים בטכנולוגיית הרחם המלאכותי

לאחר מספר ניסויים מוצלחים בבעלי חיים, ועדה של ה-FDA דנה בתוצאות שיידרשו לאישור המכשיר שמספק חמצן, חומרים מזינים והורמונים לוולד | בשלב זה, הרחם המלאכותי אינו מיועד להחליף הריון אלא לתמוך בפגים בפגות קיצונית

ולד טלה התפתח במשך 28 יום בשקית ניילון סטרילית עם צינורות שהעבירו מי שפיר, תרופות וחמצן וחוברו לרקמת חבל הטבור של הטלה. צילום מתוך youtube

יועצים בלתי תלויים של מינהל המזון והתרופות האמריקאי (ה-FDA) התכנסו השבוע כדי לדון בתקנות, באתיקה ובאפשרויות של יצירת רחם מלאכותי כדי להגדיל את הסיכוי שפגים במצב של פגות קיצונית ישרדו ללא בעיות בריאותיות ארוכות טווח. למרות שלא נוסה מכשיר כזה בבני אדם, מכשירים דומים שימשו במספר בודד של מקרים כדי לפתח בהצלחה בעלי חיים.

כאמור, הועדה מתכנסת בשלב זה לדון בהשפעות של רחם מלאכותי על בעיה משמעותית בבריאות הציבור – לידות מוקדמות. לפי ארגון הבריאות העולמי, לידות מוקדמות הן גורם המוות השכיח ביותר בילדים מתחת לגיל 5, זאת בעיקר לאור הסיבוכים השכיחים של פגות שכוללים חוסר הבשלה של הריאות, מערכת העצבים ומערכת העיכול. ככל שתינוק נולד מוקדם יותר, כך גדל הסיכון למוות. לדוגמה, רק כ-30% מהתינוקות שנולדו בשבוע 22 שורדים וקצת פחות מ-56% שורדים לידה בשבוע 23, לפי מחקר משנת 2022 שפורסם בכתב העת JAMA.

על פי דיווח ב-CNN, הכיוון אליו מכוונים כשמדברים על "רחם מלאכותי" אינו מיועד להחליף הריון בשלב זה, וכרגע לא מאמינים שבטכנולוגיה הנוכחית יהיה ניתן להשתמש בו מההתעברות ועד הלידה. במקום זאת, מעריכים כי ניתן יהיה להשתמש בו כדי לעזור למספר קטן של תינוקות שנולדו לפני שבוע 28 להריון. הרחם המלאכותי יכול לעזור לתינוק להתפתח עוד יותר באותם שלבים אחרונים וחיוניים של ההריון כשהריאות והמוח מתפתחים. כמו רחם של אישה, הרחם המלאכותי יספק חמצן, חומרים מזינים והורמונים.

לפני שה-FDA יאשר ניסויים בבני אדם ברחם מלאכותי, חוקרים יצטרכו להראות שהמכשיר יכול לעודד גדילה והתפתחות של הוולד תוך הפחתת שיעור התמותה ובעיות בריאותיות פוטנציאליות, בהשוואה לטיפול עם הטכנולוגיה והטכניקות הקיימות בנושא. הוועדה המייעצת לרפואת ילדים של ה-FDA שוקלת גם איזה סוג נתונים יצטרכו להראות החוקרים בניסויים כאלה ואיזה סוג של תקנות עשויות להידרש, כמו גם לאילו שיקולים אתיים יש צורך להתייחס. הוועדה גם דנה במדדים שעשויים להיות נחוצים כדי לקבוע את הצלחת ניסויים בבעלי חיים.

בניסוי שנערך בשנת 2017, קבוצת חוקרים מבית החולים לילדים בפילדלפיה הצליחה לשמר כבש מתפתח במשך 28 ימים בשקית ניילון סטרילית מלאה בנוזל, כשצינורות שהעבירו מי שפיר, תרופות וחמצן חוברו לרקמת חבל הטבור של הטלה. הצוות הדגים צמיחה והתפתחות חיובית בריאות, במוח ובמערכת העיכול של הכבש. "הטכנולוגיה חזקה ויציבה", אמר ד"ר אלן פלייק, מנהל המרכז לחקר עוברים בבית החולים לילדים בפילדלפיה בדיון בוועדה. "בדקנו עד כה למעלה מ-300 כבשים ברחם המלאכותי וה'הריונות' היו כמעט תמיד תקינים".

בניסוי אחר של חוקרים מאוניברסיטת מישיגן נוצרה שליה מלאכותית שהזינה כבשים ששרדו 16 ימים. הצוות הראה תוצאות חיוביות בהתפתחות תפקודי הריאות והמוח, עד שהם הועברו בהצלחה לאוורור מכני.

נושאים קשורים:  רחם מלאכותי,  חדשות,  מינהל המזון והתרופות האמריקאי,  ניסויים בבני אדם,  פגות,  לידות מוקדמות,  אישור ה-FDA
תגובות