מחקרים

חיסון נגד נגיף הקורונה בקרב נשים הרות

ממחקר אשר פורסם לאחרונה עולה כי החיסונים הנוכחיים נגד קורונה הינם בעלי אימונוגניות גבוה גם בקרב נשים הרות

חיסון לקורונה בהריון. צילום: שאטרסטוק

נוגדנים אימהיים הינם חיוניים לחסינות הילוד. זיהוי נוגדנים אימהיים וטבוריים, ע"י קישור ונטרול צולב (cross-neutralization) עקב חשיפה לקורונה (SARS-CoV-2) דרך חיסון בהריון, יכולה לשמש סמן לחסינות היילודים.

במסגרת מחקר אשר ממצאיו פורסמו לאחרונה בכתב העת Frontiers in immunology, ביקשו החוקרים לאפיין את מנגנוני הקישור והנטרול של נוגדנים בעת הלידה. המחקר כלל 24 נשים הרות, אשר חוסנו ב-2 מנות עם חיסון Moderna mRNA-1273\ Pfizer BNT162b2. ההערכה של החוקרים כללה את זן הבר (wildtype Wuhan), וזני דלתא, אומיקרון BA.1,יBA.2 ו-BA4/BA5. לבסוף, החוקרים ביצעו הערכה של מעבר הנוגדנים מהאם לעובר ע"י אפיון נוגדני האם וחבל הטבור.

תוצאות המחקר הדגימו, כי החיסונים הנוכחיים כנגד COVID-19, הביאו לעלייה גדולה יותר של נוגדנים (נוגדנים ספציפיים לאתר קישור מסוג IgG) כנגד זן הבר וזן BA1, בחבל הטבור בהשוואה לדם האימהי. רמות הנוגדנים אשר התקבלו עבור זן BA1, היו נמוכות משמעותית בהשוואה לזן הבר הן בדם האם והן בדם טבורי. רמות הנוגדנים המנטרלים הספציפיים לזני BA1,יBA2 ו-BA4/5 היו נמוכות משמעותית בהשוואה לרמות הנוגדנים הספציפיים לזני הבר והדלתא. נוגדנים מנטרלים כנגד זני BA4/5, לא זוהו לא בדם אימהי ולא בדם טבורי.

מתוצאות מחקר זה עולה, כי הסדרה הראשונית של חיסוני mRNA כנגד קורונה, הינם בעלי אימונוגניות משמועתית גם בקרב נשים הרות. נוגדנים קושרים זוהו בדם טבורי ברמות גבוהות באופן משמעותי יותר עבור זני הבר והדלתא, בהשוואה לתת-זני האומיקרון. החיסון לא הביא ליצירת נוגדנים מנטרלים כנגד זן האומיקרון. תוצאות אלו מספקות תובנה חדשה לגבי ההשפעה של החיסון על התגובה החיסונית ההומורלית של האם ולגבי העברת נוגדנים דרך השליה. נתונים אלו מדגישים את החשיבות של קבלת חיסוני בוסטר ביוולנטים עם הופעת גרסאות חדשות.

חיסוני פייזר

הריון, דם טבורי, העברה שלייתית

Pregnancy, cord blood, transplacental transfer

https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fimmu.2023.1211558/full

נושאים קשורים:  מחקרים,  הריון,  דם טבורי,  חיסון לקורונה,  חיסון mRNA
תגובות
אנונימי/ת
21.08.2023, 22:34

מאמר זה רעיון שיווקי מבריק : החיסון טוב רק אם תמשיכו לצרוך אותו .

אנונימי/ת
21.08.2023, 23:23

מי עושה ניסויים בנשים הרות ?