חדשות

מחקר ישראלי: ליולדות נמוכות קומה יש סיכון מוגבר לניתוח קיסרי

גובה נמוך מ-1.54 מטר של יולדת יכול להוות סמן לסיכון לניתוח קיסרי כמנבא את יכולת האגן ללדת – תוצאות מחקר עוקבה שנערך במרכז סבן ליולדות ב"סורוקה"

ניתוח קיסרי (אילוסטרציה)
ניתוח קיסרי (אילוסטרציה)

לנשים שקומתן נמוכה מ-154 ס"מ יש סיכון מוגבר לניתוח קיסרי - שיעור של 20.7% מול 14.0% בקבוצת הביקורת. כך מצאו חוקרים מהמרכז הרפואי סורוקה בבאר שבע ואוניברסיטת בן גוריון בנגב.

החוקרים ביקשו לבדוק האם גובה היולדת מהווה מדד סיכון לניתוח קיסרי והאם קומה נמוכה של מתחת ל-154 ס"מ, כפי  שמוגדרת בספרות הרפואית, מהווה סיכון לסיבוכי לידה. המחקר פורסם בכתב העת למיילדות וגינקולוגיה, International Journal of Gynecology & Obstetrics.

מחקר העוקבה עקב אחרי נשים שילדו במרכז סבן ב"סורוקה" בין השנים 2015-1991 וכלל יותר מ-350,000 לידות. החוקרים בחנו את הסיכון לניתוח קיסרי בקרב 14,035 יולדות נמוכות קומה, שגובהן מתחת ל-154 ס"מ.

החוקרים מצאו כאמור סיכוי מוגבר לניתוח קיסרי בנשים נמוכות קומה. שיעור הניתוחים היה מוגבר בשל גורמים כמו מצג עכוז, ניטור חשוד וחוסר התקדמות לידה. הקשר בין קומה נמוכה מתחת ל-154 ס"מ לניתוח קיסרי נותר מובהק גם בנטרול מערפלים כמו גיל היולדת וההתוויות לניתוח. תוצאות ההריון היו שוות לאוכלוסיה ללא עלייה בסיבוכים ליילודים.

המחקר הוצג לאחרונה בכנס המרכזי למיילדות בסן פרנסיסקו על ידי ד"ר נועה הללויה ממרכז סבן למיילדות, בהנחייתם של ד"ר תמר וינשטוק מהמחלקה לבריאות הציבור באוניברסיטת בן גוריון בשיתוף פרופ' אייל שיינר, מנהל מחלקת נשים ויולדות ב' ב"סורוקה".

פרופ' שיינר הסביר: "מהמחקר עולה כי גובה נמוך של יולדת יכול להוות סמן לסיכון לניתוח קיסרי, כפי הנראה כמנבא את יכולת האגן ללדת. לקראת כל לידה מתבצעת הערכה רפואית לכל אישה. אצל אישה בגובה נמוך, במידה שקיימים גורמי סיכון נוספים כגון ניתוח קיסרי קודם ואו חשד לעובר גדול, יש להביא זאת בחשבון בתכנון הלידה הנוכחית. יחד עם זאת, יש לזכור כי כ-80% מהיולדות שגובהן מתחת ל-154 ס"מ ילדו לידות וגינליות".

נושאים קשורים:  ניתוח קיסרי,  נמיכות קומה,  לידה,  בית החולים סורוקה,  פרופ' אייל שיינר,  ד"ר נועה הללויה,  חדשות,  מחקרים
תגובות
02.07.2023, 21:10

וואווו…

אנונימי/ת
28.07.2023, 11:57

אנחנו במשפחה 8 בנות,
כולנו סביבות 1.50
יש גם 1.46, 1.48
ויולדות רגיל רגיל לידות טבעיות ללא אפידורל
אחת ילדה 13
שנייה ילדה 11 בלי עין הרע
מקווה שזאת לא תהיה מעתה ואילך המלצה גורפת לכל הנשים הנמוכות