חדשות

רופאים ביצעו ניתוח מוח ראשון מסוגו בעוברית טרם לידתה

מקרה ראשון: צוות רופאים בבוסטון ביצע בהצלחה ניתוח מונחה אולטרסאונד לטיפול במצב מוחי נדיר בעוברית - מום בווריד גאלן

תמונת אולטרה-סאונד של עובר בחודש הרביעי (צילום: אילוסטרציה)
תמונת אולטרסאונד של עובר. צילום: אילוסטרציה

צוות רופאים בבוסטון ביצע בהצלחה ניתוח בעוברית לטיפול במצב מוחי נדיר - מום בווריד גאלן (Vein of Galen Malformation - VOGM), על כך מדווח ה-CNN. למרות שניתוח של עובר ברחם נעשה כבר בעבר, זהו המקרה הראשון לטיפול במפרצת בווריד גלאן בניתוח מונחה אולטרסאונד.

מפרצת בווריד גאלן מתרחשת כשכלי הדם המוביל דם מהמוח ללב (הידוע גם בשם וריד גאלן), אינו מתפתח כראוי. מצב זה גורם לכמות עצומה של דם שיוצר לחץ על הווריד והלב ועלול לגרום לבעיות קשות. הטיפול בכך נעשה על ידי האטת זרם הדם.

"פציעות מוחיות ואי ספיקת לב לאחר הלידה הם שני האתגרים הגדולים", אמר ד"ר דארן אורבך, רדיולוג בבית החולים לילדים בבוסטון ומומחה בטיפול ב-VOGM.

בדרך כלל, תינוקות מטופלים לאחר הלידה עם צנתר להחדרת סלילים זעירים להאטת זרימת הדם. עם זאת מסביר ד"ר אורבך, לעתים קרובות זה מאוחר מדי ולמרות ההתקדמות בטיפול, כ-50%-60% מכלל התינוקות הסובלים ממום זה יחלו מיד לאחר לידתם וכ-40% מהם לא ישרדו. מבין התינוקות השורדים, כמחציתם סובלים מבעיות נוירולוגיות וקוגניטיביות חמורות.

הניתוח התבצע יומיים לפני הלידה בניסוי קליני שנוהל על ידי בתי החולים בריגהם נשים ובוסטון ילדים. ראשית, הרופאים בדקו שהעוברית נמצאת בתנוחה שבה ראשה פונה אל דופן הבטן של האם. משם החדירו הרופאים מחט דרך דופן הבטן והשחילו בזהירות צנתר דרך המחט כדי שסלילי המתכת הזעירים יוכלו למלא את הווריד, להאט את זרימת הדם ולהפחית את הלחץ.

לדברי הרופאים, סריקות שנערכו לאחר הניתוח גילו כי חלה ירידה בלחץ הדם באזורי מפתחי וסימני השיפור היו מיידיים. כעת, כמעט חודשיים אחרי שנולדה התינוקת בריאה, היא אינה מקבלת תרופות לאי ספיקת לב, הבדיקה הנוירולוגית שלה תקינה והיא אינה זקוקה להתערבויות נוספות.

נושאים קשורים:  ניתוח מוח,  עוברים,  מום בווריד גאלן,  תיאור מקרה,  חדשות
תגובות