מחקרים COVID-19

לא נמצא שינוי בשיעור ההפלות הספונטניות במגיפת הקורונה

מחקר הטכניון ואונ' חיפה: במהלך תקופת מגיפת הקורונה נרשמה עלייה מזערית בשיעור ההפלות הספונטניות בישראל אך לא נמצא שינוי מובהק בשיעור זה

בדיקת אולטרה-סאונד בהריון. צילום אילוסטרציה: שאטרסטוק

לא נמצא שינוי בשיעור ההפלות הספונטניות בישראל במהלך תקופת מגיפת הקורונה, מחודש מארס 2020 ועד אחרי סיום הגל השלישי של המגיפה בסוף אפריל 2021. כך עולה ממחקר שנערך בטכניון ובאוניברסיטת חיפה ופורסם לאחרונה בכתב העת JAMA Network Open.

החוקרים ביקשו לאפיין את הקשר בין מגיפת הקורונה ושיעור ההפלות הספונטניות בישראל. נאספו נתונים מ-252,858 מבוטחות קופת חולים מאוחדת שגילן בין 15 ו-44 שנה, עבור התקופה שבין ינואר 2017 לבין אפריל 2021.

לדברי החוקרים, מגיפת הקורונה היתה אירוע מורכב בעל מאפיינים ביו-פסיכולוגיים שעלולים לגרום לטראומה חברתית נרחבת ולכן ניתן היה לצפות שהיא עלולה להשפיע על שיעור ההפלות הספונטניות. במחקר. "מצד אחד, הלחץ הנפשי בזמן המגיפה וכן הדבקה אפשרית בנגיף הקורונה היו עלולים להעלות את שיעור ההפלות הספונטניות. מצד שני, מדיניות הסגרים כפתה על כולנו להישאר בבית, מה שהיה עשוי דווקא להוריד את שיעור ההפלות הספונטניות כתוצאה ממאמץ פיזי נמוך מן הרגיל. כך או כך, הממצאים מראים שלא היה שינוי מובהק בשיעור ההפלות", מסר פרופ' סטיבן לוין, מעורכי המחקר.

בין 11% ל-20% מההריונות הידועים מסתיימים בהפלה ספונטנית, אשר מוגדרת כהפלה טבעית המתרחשת במהלך 20 השבועות הראשונים של ההריון. הפלות ספונטניות קשורות, בין היתר, לבעיות כרומוזומליות בעובר, לחשיפה לחומרים מסוימים ולזיהומים במהלך ההריון וכן לגורמים נוספים הקשורים בהשפעות סביבתיות על האישה.

את המחקר ערכו ד"ר יעל טרוויס-לומר ופרופ' יאיר גולדברג מהפקולטה למדעי הנתונים וההחלטות בטכניון, פרופ' ערד קודש מקופת חולים מאוחדת ומהחוג לבריאות נפש קהילתית באוניברסיטה, פרופ' אברהם רייכנברג ופרופ' סבן סנדין מהחוג לפסיכיאטריה בבית החולים Mount Sinai, פרופ' סופיה פרנגו מהחוג לפסיכיאטריה באוניברסיטת קולומביה הבריטית ופרופ' סטיבן לוין מבית הספר לבריאות הציבור באוניברסיטה.

לדברי ד"ר טרוויס-לומר מהטכניון, "כדי לבחון את השפעת מגיפת הקורונה על שיעור ההפלות בישראל עלינו להתחשב במגמות אפשריות לפני תקופת הקורונה ובמהלכה וכן באפקטים עונתיים".

מתוצאות המחקר עלה כי בתקופת שלושת גלי הקורונה בישראל לא נצפה שינוי בשיעור ההפלות הספונטניות. בתקופה שלפני מגיפת הקורונה נע השיעור החודשי של ההפלות הספונטניות בין 20% ל-25% מתוך ההריונות המדווחים, בעוד שבמהלך תקופת הקורונה שיעור זה נע בין 20% ל-26.5%.

כאשר השוו החוקרים את שיעור ההפלות הספונטניות במהלך תקופת הקורונה לשיעור ההפלות הצפוי לתקופה זו אילו לא היתה מתרחשת המגיפה, נמצאה עלייה מזערית בשיעור ההפלות הספונטניות, אך עלייה זו אינה מובהקת סטטיסטית.

"בתקופת המחקר שקדמה למגיפת הקורונה בישראל (ינואר 2017 עד פברואר 2020) שיעור ההפלות הספונטניות בישראל נותר יציב. במהלך תקופת מגיפת הקורונה (מרץ 2020 עד אפריל 2021) נרשמה עלייה מזערית בשיעור ההפלות הספונטניות בישראל אך לא נמצא שינוי מובהק בשיעור זה", ציין פרופ' לוין.

החוקרים סיכמו: "אף שהשיעור החודשי של ההפלות הספונטניות נותר יציב במהלך כל תקופת המחקר, ייתכן כי שיעור זה ישתנה בעתיד כתלות בגורמים נוספים". לדבריהם, יש להמשיך לעקוב אחרי נתון זה בתקופה הקרובה.

נושאים קשורים:  מגיפת הקורונה,  חדשות,  מחקרים,  הפלות ספונטניות,  הטכניון,  אוניברסיטת חיפה
תגובות