חדשות

השירות הפרטי במלוניות ליולדות מבוסס על צוותי ביה"ח הציבורי

לפי דו"ח של מרכז המחקר והמידע של הכנסת, משרד הבריאות לא קבע נוהל להפעלת מלוניות למניעת שימוש בכוח אדם ובתשתיות בתי החולים הציבוריים לצורכי הרפואה הפרטית

חדר פרטי במחלקת היולדות החדשה בבית החולים ליס ב"איכילוב". צילום: ג'ני ירושלמי וליאור צור

כ-8% מהיולדות בישראל בשנת 2021 שילמו עבור שירות של מלונית ליולדות, אך לפי דו"ח של מרכז המחקר והמידע של הכנסת, משרד הבריאות לא קבע נוהל להפעלת מלוניות למניעת שימוש בכוח אדם ובתשתיות של בתי החולים הציבוריים לצורכי הרפואה הפרטית, למרות שמבקר המדינה העיר על כך למשרד כבר לפני 12 שנה. כך דיווחה מיטל יסעור בית-אור ב"ישראל היום".

על פי הדו"ח, שהוזמן על ידי ח"כ מאיר פורוש, במלוניות שפועלות בבתיה"ח שיבא, אסף הרופא, הדסה עין כרם ואיכילוב ומציעות שירות פרטי בתשלום, מועסק צוות סיעודי ורפואי של בתי החולים. בשני הראשונים מופעלות המלוניות על ידי תאגידי הבריאות שלהם, ב"איכילוב" נמצאת המלונית בבעלות פרטית וגם בהדסה המלונית "פועלת כעסק עצמאי לכל דבר".

ב"הדסה" וב"איכילוב" ציינו שהמלון משלם עבור ליווי של הצוות הרפואי והסיעודי מבית החולים, אך הדו"ח מציין כי "לא ניתן להבטיח שאין הסטה של כוח אדם רפואי וסיעודי מהרפואה הציבורית לרפואה הפרטית".

עלות לילה במלונית ב"שיבא" - 1,700-900 שקל, ב"אסף הרופא" - 1,150-950 שקל, ב"הדסה" -1,195-840 שקל וב"איכילוב", החל מ-2,000 שקל. מדובר בשירות פרטי שאינו כלול בסל הבריאות, אך במקרים מסוימים נכלל בביטוחים המשלימים של קופות החולים. ב-2021 שהו 2,483 יולדות במלונית ב"אסף הרופא", ב"שיבא" שהו 5,250 יולדות; במלוניות ב"הדסה" וב"איכילוב" לא נמסרו נתונים על מספר היולדות.

בדו"ח מצוין כי בהיבט ההוצאה הלאומית לבריאות, מדובר בכפל מימון משום שהביטוח הלאומי משלם עבור כל יולדת כ-15 אלף שקל לבית החולים, אך במקביל בית החולים מקבל תשלום פרטי עבור המלונית מאותה יולדת. "בהינתן שמדובר בשירות פרטי, הוא אינו נגיש ליולדת שידה אינה משגת, ונשאלת השאלה: אם מדובר בשירות בריאות חיוני, מדוע הוא אינו מוצע לכלל היולדות, ואם הוא אינו חיוני, מדוע הוא מוצע במסגרת בית חולים ציבורי?" נכתב בדו"ח.

על פי הדיווח, ממשרד הבריאות נמסר כי בעבר עסק בהכנת נוהל בנושא, אך הוא לא פורסם. כמו כן הדגישו כי לא מדובר בשירות רפואי נדרש וכי השירות הניתן לכלל המאושפזים בבתי חולים, ובהם יולדות, צריך להיות ברמת מלונאות נאותה כך שכל יולדת תיהנה מתנאי מלונאות טובים ללא קשר ליכולתה.

נושאים קשורים:  מלונית ליולדות,  רפואה פרטית,  רפואה ציבורית,  חדשות,  משרד הבריאות
תגובות
אנונימי/ת
13.06.2022, 18:42

איזה מדינה מוזרה. במקום לאפשר לעשירים לממן את הטיפול בעניים, מחפשים בכל דרך להפוך את הרפואה בישראל לסוציאליסטית.

אנונימי/ת
13.06.2022, 18:50

מחפשים עוד דרך להתעלל ביולדות?
ההבדל הוא בחדרים בלבד. השירות הרפואי שניתן הוא אותו שירות שהיה ניתן במידה והיו נשארים במחלקות הרגילות והיה צריך לתת טיפול לאם ולילוד. זה לא שיש יותר אחיות תינוקיה או יותר רופאי נשים במלונית.
ומצד שני זה נותן קצת אוויר לנשימה לבתי החולים שגם ככה נחנקים תחת ההנחה שהם נאלצים לתת לקופות החולים ומכריחה אותם לעבוד בהפסד, וגם ליולדות ובני זוגם שרוצים לשהות ביחד בתנאים שיהיו סבירים גם לבן הזוג

אנונימי/ת
13.06.2022, 20:34

אין ספק, ששירות זה עושה טוב ליולדת הרוצה בפינוק זה, ומוכנה לשלם.
חבר הכנסת הנכבד פורוש, מחפש כותרת של "שתו לי, אכלו לי", אבל דווקא כאן איני מוצא סיבה להפלייה.