מחקרים

מה התפקיד של פקטור השעתוק STAT3 בהיווצרות אדנומיוזיס?

נמצא כי STAT3 מעורב בתהליכי התחדשות האנדומטריום ועל כן חסימה שלו יכולה לשמש כאסטרטגיה טיפולית במניעת התפתחות אדנומיוזיס

09.06.2022, 17:06

אדנומיוזיס הינה מחלה שפירה שגורמת לדיסמנוריאה, דימום וסתי כבד ופגיעה בפוריות, עם זאת הפתופיזיולוגיה שלה בלתי ידועה. מכיוון ש-STAT3י(Signal Transducer and Activator Transcription 3) הינו הכרחי להתחדשות של רקמת האנדומטריום, החוקרים שיערו כי STAT3 משתתף בתהליך היווצרות אדנומיוזיס.

על מנת לבחון את ההשפעה של STAT3 על התפתחות אדנומיוזיס, מחקר זה בוצע בעזרת מודל עכבר חדש של אדנומיוזיס ודגימות אנושיות של אנדומטריום ונגעי אדנומיוזיס. החוקרים יצרו מודל חדש של עכברים עם אדנומיוזיס על ידי ניקוב כלל שכבות הרחם של העכבר בעזרת מחט דקה.

רקמת אנדומטריום אקטופי ואאוטופי הדגימה תגובה חיסונית חיובית ל-STAT3 מזורחן (Phosphorylated STAT3 - pSTAT3)- שהינה הצורה הפעילה של STAT3. בעכברים עם חסר Stat3 נצפתה הפחתה במספר הנגעים האדנומיוטיים, וירידה בביטוי של Cxcl1,יIcam1 ו-Spp1 אשר מקושרים לכמוטקסיס של תאי חיסון והתחדשות רקמה, בהשוואה לקבוצת מקרי הביקורת. בבני אדם נצפה ביטוי משמעותי של pSTAT3 באנדומטריום האאוטופי ובנגעים אדנומיוטיים, ללא תלות בשלב מחזור הווסת. באופן הופכי, pSTAT3 בוטא באופן מופחת ברקמת אנדומטריום אאוטופי בשלב הדימום והשגשוג של מחזור הווסת, בנשים ללא נגעים אדנומיוטיים.

מסקנת החוקרים הייתה כי הפעלה ממושכת של STAT3 מעודדת התפתחות אדנומיוזיס. עיכוב של STAT3 יכול להוות אסטרטגיה טיפולית מבטיחה למטופלות עם אדנומיוזיס.

מקור:

Takehiro Hiraoka, et al. (2022) “Constant Activation of STAT3 Contributes to the Development of Adenomyosis in Females.” Endocrinology, May 2022. Vol. 163, Issue 5, bqac044. doi-org.ezproxy.bgu.ac.il/10.1210/endocr/bqac044

נושאים קשורים:  מחקרים,  אדנומיוזיס,  רחם,  STAT3,  וסת
תגובות