חדשות

שר הבריאות: לאפשר תרומות זרע לנשים עגונות ומסורבות גט

על פי הנחיית השר הורוביץ, שניתנה ללא הסכמת הרבנות הראשית, נשים עגונות יוכלו לקבל תרומת זרע מתורם זר ולבצע הפריה חוץ גופית עם הצגת מסמך מהביטוח הלאומי המעיד על מעמדן

מבחנת זרע במעבדת הפריה חוץ גופית. צילום אילוסטרציה

שר הבריאות ניצן הורוביץ הורה לגורמי המקצוע במשרדו לשנות ולעדכן את הגדרות הזכאות לתרומת זרע, כך שיתאפשר גם לנשים עגונות ומסורבות גט לקבל תרומה. השינוי צפוי להיכנס לתוקף בתוך כמה שבועות. כך דיווח אתמול (ג') עידו אפרתי ב"הארץ". ההנחיה פורסמה לראשונה ב"וואלה". עם זאת צוין כי היעדר תמיכה הלכתית מצד רבנים צפויה להשפיע על יישומו של המהלך, במיוחד בקרב נשים מהציבור הדתי והחרדי.

ביצוע הליך הפריה חוץ גופית מחייב כיום אישור של הבעל כאשר מדובר בנשים נשואות. כיוון שמעמדן של עגונות ומסורבות גט נחשב ברבנות כאילו הן נשואות, אין באפשרותן לקבל את תרומת הזרע ולגשת להליך בפועל. לפי הנוהל העדכני, יוכלו נשים עגונות לקבל תרומת זרע מתורם זר ולבצע הליך של הפריה חוץ גופית עם הצגת מסמך מהביטוח הלאומי המעיד על מעמדן.

עמדת השר היא שבעניין הזה, כמו בכל עניין רפואי, השיקול היחיד שעל משרד הבריאות לקחת בחשבון הוא השיקול המקצועי הבריאותי – "שיקולים שאינם רפואיים אינם רלוונטיים להנחיות המשרד ונסיר אותם", אמר. בעבר נעשו נסיונות לקבל את הסכמת הרבנים הראשיים לביצוע המהלך, כדי שהילדים שייוולדו מתרומת זרע זו לא ייחשבו לממזרים, אלא שהרבנים התנגדו. עתה החליט השר הורוביץ לשנות בנהלים ללא הסכמה וגיבוי הרבנות הראשית.

נושאים קשורים:  הרבנות הראשית,  שר הבריאות ניצן הורוביץ,  עגונות,  תרומת זרע,  חדשות,  הפריה חוץ גופית
תגובות
אנונימי/ת
18.05.2022, 19:33

פשוט טירוף... שוב הורוביץ הופך את משרד הבריאות למנוף לאג'נדות הפרוגרסיביות שלו.

אנונימי/ת
19.05.2022, 16:35

ושוב הורוביץ כופה את דעותיו הפרטיות על מערכת שלמה במסלול עוקף חקיקה.

טרלול מטורף שלא היה עובר בשום מדינה דמוקרטית.

אנונימי/ת
22.05.2022, 11:14

מר הורוביץ
אם נושא הממזרות אינו רפואי בעיניך ואינו בר משקל, מדוע שאשה זו תבקש תרומת זרע. היא יכולה לקבל זרע בדרך טבעית.
להרבות ממזרים בדרך עקיפה זו האג'נדה?? מה רפואי בכך??

אנונימי/ת
22.05.2022, 12:08

טיעון מטופש. כל אישה שלוקחת תרומת זרע יכולה לקבל זרע באופן טבעי. אלא שכנראה מתקשה למצוא גבר שמעונין להפרות אותה או שהיא לא מעוניינת במי שמעוניין.
אם מישהי מחליטה להביא ממזר לעולם זו זכותה. מה שחשוב להסדיר רק שלא תוכל לתבוע מזונות מבעלה.
מעבר לכך זה לא עניינו של אף אחד