מחקרים

תחלואה ותמותה במקרים של תסמונת שחלה פוליציסטית

במחקר זה לא נמצאו ראיות לתמותה מוגברת מסיבה כלשהי או בעקבות קרדיווסקולריים אצל נשים עם תסמונת שחלה פוליציסטית

18.04.2022, 13:44
תסמונת השחלות הפוליציסטיות (אילוסטרציה)
תסמונת השחלות הפוליציסטיות (אילוסטרציה)

על אף הראיות הברורות לעלייה בגורמי סיכון קרדיווסקולאריים (CVD), ההשפעה ארוכת הטווח על CVD ותמותה עדיין אינן ברורות אצל נשים עם תסמונת שחלה פוליציסטית (PCOS), בעיקר אצל נשים קשישות. מחקרים אצל נשים קשישות עם PCOS חסרות. מטרת המחקר הייתה לחקור את נושא התחלואה/תמותה אצל נשים עם PCOS בהשוואה לנשים בקבוצת ביקורת מעל גיל 80.

החוקרים ערכו מחקר שכלל קוהורטה של נשים עם PCOS, אשר נבדקו בין 1987 ל-2008, ונבדקו 32 שנים לאחר מכן ב-2019, במקביל לקבוצת ביקורת. עבור נשים שנפטרו המידע נאסף מתוך רשומות, ועבור נשים שהיו בחיים התבצעו ראיונות, ונבדקו תיקים רפואיים. החוקרים בדקו נתונים של לחץ דם ותוצאות של בדיקות דם. נתונים לגבי תחלואה ותמותה היו זמינים עבור 35/36 נשים עם PCOS, ועבור 99/118 נשים בקבוצת הביקורת.

תוצאות המחקר הראו כי בגיל 81 לא נמצאו הבדלים מבחינת תמותה מסיבה כלשהי (יחס הסיכונים 1.1, ns), תמותה עקב CVD (יחס הסיכונים 1.7, ns), יתר לחץ דם (יחס הסיכונים 1.8, ns), סוכרת סוג 2 (יחס הסיכונים 1.7, ns), ברמות בדם של ליפידים, גלוקוז, אינסולין או הורמוני בלוטת התריס. כמו כן, החוקרים לא מצאו הבדל מבחינת גיל, גיל במנופאוזה, מסת משקל גוף, HOMA-IR, FAI, טסטוסטרון כולל או SHBG. יחד עם זאת, נשים שנפטרו עם PCOS היו עם יחס מותניים-ירכיים מוגבר (0.87 לעומת 0.8, p<0.01) במצב הבסיסי.

החוקרים סיכמו כי במחקר לא נמצאו ראיות לתמותה מוגברת מסיבה כלשהי או בעקבות CVD אצל נשים עם PCOS. רמות הטסטוסטרון המוגברות ופרופיל הסיכון ל-CVD אצל נשים עם PCOS בזמן פרימנופאוזה לא נראו כקשורים לעלייה בסיכון לתחלואה/תמותה הקשורים ל-CVD מאוחר יותר.

מקור:

Maria Forslund et. al (2022) EJOG DOI: https://doi.org/10.1016/j.ejogrb.2022.02.020

נושאים קשורים:  מחקרים,  תסמונת השחלה הפוליציסטית,  תחלואה ותמותה,  סיכון קרדיווסקולרי
תגובות