COVID-19 בישראל

פרופ' ערן דולב עזב את ועדת החיסונים: מתנגד לחיסון נשים בהריון

הרופא המוערך הודיע על פרישתו מהוועדה לאחר שעמדתו נגד חיסון נשים בהריון לא התקבלה | לטענתו, "תרכיב החיסון לא נבדק על ידי שום חברה ולא הוכשר על ידי ה-FDA"

פרופ' ערן דולב. צילום: חדוה רוקח

פרופ' ערן דולב, לשעבר קצין רפואה ראשי בצה"ל, חבר בוועדת תיעדוף החיסונים של משרד הבריאות שקבעה את שלבי מבצע החיסונים - מתי, למי וכיצד יינתנו תרכיבי החיסון לקורונה בישראל - הודיע על פרישתו מהוועדה. הוא הסביר זאת בכך שעמדתו בסוגיית חיסון נשים הרות לא התקבלה ולדבריו, "תרכיב החיסון לא נבדק על ידי שום חברה ולא הוכשר על ידי ה-FDA". על כך דיווח אמש (ד') יואב אבן בחדשות ערוץ 12.

בדיווח נמסר כי פרופ' דולב, רופא בכיר ומוערך ששימש כקרפ"ר בצה"ל וכיהן גם כיו"ר לשכת האתיקה של הר"י, התחסן בעצמו נגד נגיף הקורונה ואיננו מתנגד חיסונים. אולם, עמדתו נגד חיסון נשים בהריון מוסברת בכך ש"חיסון כזה, באופן ספציפי עבור נשים הרות, לא נבדק בהקשר לכך על ידי שום חברה המייצרת את תרכיבי החיסון, במסגרת ניסוייה השונים על קבוצות הגיל השונות והאוכלוסיות שבסיכון ולא קיבל את אישור ה-FDA לחיסון הריוניות".

פרופ' ערן הסביר עוד, לפי אותו דיווח: "כאשר לא קיבלו את דעתי, כתבתי לד"ר בועז לב, מרכז הוועדה, שאם הוחלט לחסן נשים בהריון, לדעתי חייבים להסביר לכל אישה שבאה לקבל את החיסון שהחיסון לא נבדק ולא אושר על ידי ה-FDA עבורן - ולהחתים כל אישה על טופס הסכמה מדעת".

בניגוד לעמדה שהציג פרופ' דולב, הרוב המוחלט של הרופאים המומחים בארץ ובעולם, גם בתחום רפואת נשים ומיילדות, סבורים כיום שהחיסון נגד קורונה איננו מסוכן לנשים בהריון. המלצת משרד הבריאות עתה היא שנשים הרות צריכות להתחסן בשליש השני והשלישי של ההריון כדי להימנע מסכנת המחלה להן וגם לעובר שברחם.

מומחים ישראלים לרפואת נשים, אם ועובר וטרטולוגיה אף פרסמו בנושא נייר הבהרה ועדכון בהתאם לעמדת ארגון הבריאות העולמי ולפיו "אין מניעה להתחסן בכל שלבי ההריון".

קופות החולים אף הדגישו עניין זה. באתר "לאומית" לציבור הרחב צוין: "נשים הרות נמצאות בסיכון מוגבר לתחלואת קורונה קשה, בהשוואה לבנות גילן שאינן בהריון. על פי המועצה הלאומית לרפואת נשים, נאונטולוגיה וגנטיקה, הנתונים שנאספו מראים על עלייה בסיבוכים נשימתיים הדורשים טיפול נמרץ, בצורך בהנשמה, הפרעות בקרישת הדם וסיכון ללידה מוקדמת או צורך באשפוז של הילוד, אצל נשים בהריון – אם יידבקו בנגיף".

משרד הבריאות, בדומה למרכז לבקרת מחלות האמריקאי (CDC) וארגוני בריאות ורפואת נשים נוספים בארץ ובעולם הכריז על נשים הרות כעל קבוצת סיכון לקורונה וההמלצה להתחסן רלוונטית במיוחד לנשים הרות הנמצאות בחשיפה גבוהה לציבור או לנשים הרות שלהן מחלות רקע.

"לדעת מומחים בארץ ובעולם", נכתב עוד באתר "לאומית", "חיסוני ה-mRNA הם בטיחותיים עבור נשים הרות. פירוק החומר שבתרכיב החיסון וסילוק החומר הפעיל מהגוף מהיר. החומר הפעיל איננו חודר לתוך גרעין התא ואינו משנה את החומר הגנטי והוא אינו יכול לחדור מבעד לשליה ולהגיע לעובר. בכל המחקרים שנערכו עד כה לא נמצא מנגנון ביולוגי המסביר אפשרות כלשהי של פגיעה באם או בעובר, ואצל נשים שחוסנו - ובדיעבד התגלה כי הן בהריון - לא נצפו במהלך ההריון תופעות חריגות".

גם מדענים במכון ויצמן למדע התייחסו לנושא הזה לאחר שבינואר הופיעו דיווחים בתקשורת על כך שארגון הבריאות העולמי המליץ שלא לחסן נשים הרות ומיניקות. "הדיווחים בתקשורת", נכתב באתר מכון דוידסון, הזרוע החינוכית של המכון, "עיוותו את המלצות ה-WHO ובשורה התחתונה: גופי הבריאות בארץ ובחו"ל תמימי דעים כי לא ידוע על סיכון בחיסון לנשים הרות ומניקות בעוד שיש סיכון משמעותי לנשים הרות מהמחלה עצמה ולכן מוטב שיתחסנו".

ארגון הבריאות העולמי פרסם ב-30 בינואר את הדברים הבאים: "למרות שלנשים בהריון סיכון גבוה יותר לתחלואה קשה בקורונה - נאספו עד כה מעט מאד נתוני בטיחות לחיסון נשים בהריון. עם זאת, בהתבסס על כלל הידע הקיים בעניין חיסונים מהסוג הזה, אין לנו שום סיבה לחשוב שצפוי לנשים בהריון סיכון שיעלה על התועלת שבהתחסנות".

נושאים קשורים:  הריון וקורונה,  חיסון לקורונה,  חדשות,  פרופ' ערן דולב,  פרופ' בעז לב,  19-COVID,  אישור ה-FDA
תגובות

שמי פרופסור ברונשטיין משה גניקולוג שהתחסן פעמיים. פרופסור דולב רק שתי מילים יישר כח

אנונימי/ת
19.03.2021, 16:22

פרופ\' דולב הציג עמדה ערכית ראויה לשבח מבחינה אתית ומוסרית.

אנונימי/ת
19.03.2021, 17:30

לגיטימי שיביע דעתו ויתנגד. לא מתפטרים אם הרב חושב אחרת

אנונימי/ת
19.03.2021, 18:28

גם אם הרוב מבצע פעולה לא אתית?

אנונימי/ת
19.03.2021, 18:34

לאומי לא אומרים אמת לא הוכח שהחיסון לא עובר שליה .נהפוך הוא הננופרטיקל שעוטף את הmrna כו עובר שליה ובבעלי חיים פוגע באברי המין. ממליץ לקופה להוריד את הייעוץ הלא מקצועי הלא אמין והלא אתי

אנונימי/ת
19.03.2021, 18:38

לאומי בהמלצתו לחסן טוען שלא הוכח מנגנון ביולוגי שעלול לפגוע בעובר.
שאלה לכותב ההמלצה האם ידוע מנגנון ביולוגי שכן פוגע בעובר בתלידומיד? בDES? בחומצה רטינואית? באלכוהול ? האם כותב ההמלצה התעמק בננופרטיקלס כדאי שיקרא את המאמר של וונג

אנונימי/ת
19.03.2021, 18:40

למה לא ממליצים לנשים הרות להשתמש בחיסון של אסטרוזניקה שמבוסס עח אדנווירוס של שימפנזים שמשתמשים עמו הרבה בהריון?

אנונימי/ת
19.03.2021, 18:47

עוד חוסר אמינות של לאומית שטוען שנשים הרות בסיכון יתר לחלות לעומת לא הרות מאין נתונים אלו? להיפך ב3.4 פירסם משרד הבריאות את נתוני הקורונה מתוך 10000 הריוניות עם קורונה 100 במצב קשה. באותו הזמן פירסם משרד הבריאות את תחלואת הנשים במצב קשה בגיל הפוריות בסביבות ה4% ממליץ לראש לאומית לחשוב אם לא להוריד את המלצתו שמלאה בלשון עדינה בהרבה fake news

ערן יקירי, הנך יכול וצריך לשמש דוגמה למופת של דבקות צודקת -בעמדה מקצועית,אתית,מוסרית -- במקרה זה חיסון נשים בהריון.
מי יתן ויהיורבים כמוך בין חברינו למקצוע.
בברכה, דב.

אנונימי/ת
21.03.2021, 02:24

הגישה העולמית מצדדת בחיסון נשים הרות שכן סיכונן וסיכון העוברים חמור פי כמה מתופעות לוואי חולפות של החיסון והכל עדיף ממוות

הגישה העולמית לכל אישה בהריון ? מאיפה הנתונים הנל?