סרטן רחם

שימור שחלות אצל נשים צעירות עם סרטן הרחם בשלבים מוקדמים

במאמר זה החוקרים הציעו מסגרת עבודה וגישה לזיהוי נשים צעירות עם סרטן רחם בדרגה נמוכה הנמצא בשלבים מוקדמים אשר עשויות להיות מועמדות לטיפול משמר שחלות

03.02.2021, 17:12

בשנת 2020, סרטן הרחם המשיך להיות הממאירות השכיחה ביותר בארצות הברית. מרבית המקרים הינם בדרגה נמוכה, וכמעט אחד משמונה אבחנות של סרטן רחם מתבצעות עבור נשים מתחת לגיל 50, כאשר המחלה נמצאת בשלבים מוקדמים.

השכיחות של סרטן רחם בדרגה נמוכה בשלב מוקדם עולה בעיקר בקרב נשים בשנות השלושים לחייהן. נשים עם אבחנה זו לרוב זוכות לפרוגנוזה טובה, וטיפול מבוסס כריתת רחם בלבד יכול לרפא אותן. אצל נשים צעירות עם סרטן רחם, השיקול של שימור שחלות רלוונטי במיוחד לצורך מניעת ההשלכות בטווח הקצר והארוך של מנופאוזה.

בעוד החסרונות בטיפול עם שימור שחלות כוללים כשלון בהסרת מיקרו- גרורות (0.4- 0.8%), גרורות גדולות (4.2%), סרטן שחלות אשר סינכרוני (3-5%) או סיכון לסרטן פוטנציאלי עתידי מטה-כרוני של השחלות (1.2%), שימור שחלות אינו קשור באופן שלילי עם תמותה מסיבה כלשהי או בעקבות סרטן רחם אצל נשים צעירות עם סרטן בדרגה נמוכה בשלבים מוקדמים. למרות זאת, השימוש בטיפול משמר שחלות אצל אוכלוסיה זאת מתון.

החוקרים הציעו מסגרת עבודה וגישה לזיהוי נשים צעירות עo סרטן רחם בדרגה נמוכה הנמצא בשלבים מוקדמים אשר עשויות להיות מועמדות לטיפול משמר שחלות. החוקרים תיארו סכמה מבוססת ראיות אשר כללה הערכה בשני צעדים, בשלב הטרום ניתוחי והתוך-ניתוחי, אשר יכולים לשמש באופן אוניברסלי לטיפול באוכלוסיית חולות זו.

מקור: 

Matsuo et. al (2021) American Journal of Obstetrics & Gynecology DOI:https://doi.org/10.1016/j.ajog.2020.12.1213 

נושאים קשורים:  סרטן רחם,  סרטן שחלות,  שימור שחלות,  מחקרים
תגובות