חדשות

כנס בזום: חידושים בטיפול בנשים עם סוכרת הריונית לאחר הלידה

רופאי "סורוקה" ומחוז דרום של הכללית יקיימו השבוע כנס בנושא הדרכה וטיפול בנשים עם סוכרת הריונית לאחר הלידה

פרופ' עפר ארז (צילום: "סורוקה")
פרופ' עפר ארז, מנהל מחלקת יולדות ד' ב"סורוקה". "חלון הזדמנויות לשיפור בריאותה העתידית של האם ותוצאות ההריונות העוקבים שלה" (צילום: "סורוקה")

השכיחות העולה של סוכרת הריונית – מחלה מטבולית של ההריון המשפיעה על כ-7% מכלל הנשים ההרות בישראל – הביאה לכך שביוזמת רופאים מהמרכז הרפואי סורוקה בבאר שבע ומחוז דרום של שירותי בריאות כללית, יקיימו מחרתיים (ה', 19.11, 20:00)  ב"זום" שנועד להציג חידושים בטיפול בנשים אלו גם לאחר הלידה. את הכנס יוביל וינחה פרופ' עפר ארז, מנהל מחלקת יולדות ד' והאחראי על אשפוז יום מיילדותי ב"סורוקה".

פרופ' ארז מסר ל"דוקטורס אונלי": "נשים עם סוכרת הריונית נמצאות בסיכון מוגבר לפתח סיבוכי הריון נוספים כמו רעלת הריון, לעבור השראת לידה (זירוז) וללדת בניתוח קיסרי בעיקר עקב הפרעות בהתקדמות הלידה ועוברים שהם גדולים מעבר לגיל ההריון. ילודים שנולדו לאמהות סוכרתיות הם בסיכון מוגבר לסיבוכים במהלך הלידה ולאחריה.

"לסוכרת הריונית השפעות ארוכות טווח על האם והילוד. לנשים עם סוכרת הריונית שנזקקו לאינסולין במהלך ההריון, יש סיכוי של 50% לפתח סוכרת גלויה כחמש שנים לאחר הלידה. ילודים לאמהות סוכרתיות הם בסיכון מוגבר להשמנת יתר כבר בגיל הילדות ולהתפתחותן של מחלות קרדיווסקולריות כיתר לחץ דם ומחלות לב איסכמיות בגיל המבוגר".

לדבריו, "שינוי התנהגותי כבר לאחר הלידה של אם שסבלה מסוכרת במהלך ההריון, כולל שינוי בתזונה או באורחות החיים, יכול להביא למניעת הישנותה של הסוכרת בהריונות העוקבים וירידה בסיכוי להתפתחות סוכרת גלויה בעתיד. הדרכה וטיפול נכונים באמהות סוכרתיות לאחר הלידה מהווים חלון הזדמנויות לשיפור בריאותה העתידית של האם ותוצאות ההריונות העוקבים שלה".

לאחרונה נוספו כלים חדשים לטיפול באם הסוכרתית לאחר הלידה, היכולים לסייע בהשגת מטרה זו ובנושאים אלו ידונו בהרחבה במהלך הכנס, שאליו מוזמנים רופאים ונשים בהריון.

לקישור לכנס – ליחצו כאן

נושאים קשורים:  סוכרת בהריון,  סורוקה,  כנס,  פרופ' עפר ארז,  חדשות
תגובות