חדשות

פריצת דרך ב"שניידר": נמצא טיפול למניעת הדבקת העובר ב-CMV

התרופה ואלאציקלוביר שניתנה לנשים בהריון שנדבקו בנגיף הפחיתה משמעותית את שיעור ההדבקה בעובר | בעקבות טיפול המניעה מומלץ לבצע סקר לנשים בהריון להימצאות הנגיף ובכך למנוע מומים בעובר

עובר (הדמיה: אילוסטרציה)
עובר (הדמיה: אילוסטרציה)

מחקר חדש שנערך בשיתוף פעולה של רופאי מרכז שניידר לרפואת ילדים והיחידה לרפואת אם ועובר, בניהולו של פרופ' ערן הדר במרכז הרפואי רבין, בחן את יעילות התרופה ואלאציקלוביר למניעת הדבקת העובר בנגיף CMV, לאחר זיהום ראשוני של האם בתקופת ההריון.

למחקר גויסו 100 נשים שנדבקו בנגיף בתחילת הריונן והופנו למרפאת זיהומים בהריון, המנוהלת על ידי פרופ' יעקב אמיר ופרופ' יוסף פרדו. הנשים טופלו בתרופה ואלאציקלוביר או בפלצבו עד לביצוע בדיקת מי השפיר, המגלה אם העובר נדבק בנגיף. המחקר בוצע באופן סמוי.

ד"ר קרן שחר ניסן, המחלקה לרפואה דחופה ב"שניידר". "ההמתנה בחיבוק ידיים לבדיקת מי השפיר ללא כל יכולת התערבות וטיפול נראתה לי בלתי נתפסת". צלום: דוברות בית החולים

במחקר נמצא כי התרופה ואלאציקלוביר, הניתנת מוקדם ככל האפשר מרגע ההדבקה האימהית, מפחיתה את שיעור ההדבקה של העובר ב-71%. המחקר התקבל לפרסום בעיתון היוקרתי The Lancet ויפורסם בשבועות הקרובים. לאור תוצאות המחקר המובהקות והיכולת להציע טיפול מונע, יש מקום לשקול המלצה גורפת לביצוע סקר לנשים בהריון להימצאות הנגיף.

CMV הוא הזיהום המולד השכיח ביותר בבני אדם עם שכיחות של 1% מכלל הלידות. מרבית הזיהומים בעלי הפגיעה המשמעותית לעובר מתרחשים בעקבות זיהום אימהי ראשוני בהריון. לאחר זיהום כזה, 30%-40% מהעוברים יידבקו בנגיף.

הסיכון הגבוה ביותר לפגיעה בעובר הוא כאשר הזיהום האימהי מתרחש בטרימסטר הראשון או סביב הכניסה להריון. הזיהום בעובר עלול לגרום לפגיעה קשה, עם ביטוי רב מערכתי, כגון: מיקרוצפליה, הסתיידות מוחית פרי-ונטריקולריות, עיכוב בגדילה תוך רחמית, טחול וכבד מוגדלים, פטכיות, כוריורטיניטיס (דלקת של הרשתית) והפרעות המטולוגיות כמו אנמיה ותרומבוציטופניה.

הפגיעה הקשה ביותר בעובר היא נזק עצבי-התפתחותי, שמתבטא בחירשות עצבית ופגיעה בראייה עד כדי עיוורון. פגיעה בשמיעה לא בהכרח תופיע בלידה אלא עלולה להופיע מאוחר יותר, בשנים הראשונות לחיים גם בתינוק ללא סימפטומים.

במקרים של הדבקה ראשונית של האם במהלך ההריון, נהוג להמתין לבדיקת מי השפיר על מנת לבדוק האם העובר נדבק. במידה ויש הדבקה עוברית, מתבצע מעקב הריון בסיכון עם המלצה על הפסקת ההריון במידה ומופיעים ממצאים המעידים על מחלה סימפטומטית של העובר.

ד"ר קרן שחר-ניסן, רופאה בכירה במחלקה לרפואה דחופה במרכז שניידר לרפואת ילדים, שיזמה את המחקר בעקבות חברתה שנדבקה בנגיף בשלב מוקדם בהריון: "ההמתנה בחיבוק ידיים לבדיקת מי השפיר ללא כל יכולת התערבות וטיפול נראתה לי בלתי נתפסת בעולם הרפואה של היום. עד כה, לא קיים טיפול שהוכח כיעיל במניעת הנגיף לאחר ההדבקה האימהית בהריון. המחקר יאפשר מתן טיפול מניעתי יעיל שיתרום להפחתה משמעותית של ההדבקה בעובר, מה שיפחית את הנזקים החמורים שהנגיף גורם, ובנוסף לכך את הצורך בהפסקות הריון בשל תחלואה עוברית בנגיף".

פרופ' ארנון ויזניצר, מנהל בית החולים לנשים ב"בילינסון": "מדובר בפריצת דרך  שיכולה לתת מענה למספר רב שלנשים שעד היום נאלצו לבצע הפסקת הריון".

פרופ' יוסף פרדו מ"בילינסון", מומחה עולמי למחלות זיהומיות בהריון, ציין כי המחקר הזה ישנה את ההתנהלות המורכבת שהיתה עד כה בנושא הדבקה של CMV ומונע פגיעה משמעותית עם 71% ירידה בשיעור ההדבקה בהתפתחות העובר בהמשך הריון ולאחר הלידה.

כיום  עדיין אין הנחיות לבדיקת סקר ל-CMV בתחילת הריון או טרם הכניסה להריון. זאת, משום שעד כה לא היתה כל אפשרות למניעת הדבקת העובר בנגיף לאחר הדבקה אימהית. בזכות המחקר, שהדגים יעילות של טיפול מניעתי, ישנה אינדיקציה ברורה לסקר אוניברסלי על מנת לאתר את ההדבקה האימהית כמה שיותר מוקדם, ולהתחיל את הטיפול בתרופה.

למחקר היו שותפים גם פרופ' ארנון ויזנישר, מנהל בית החולים לנשים ב"בילינסון", פרופ' אפי בילבסקי, פרופ' עירית קראוזה וד"ר אורית פלד..

נושאים קשורים:  בילינסון,  CMV,  מומים בעובר,  הדבקה אימהית,  פרופ' יוסף פרדו,  פרופ' ארנון ויזניצר,  ואלאציקלוביר,  פרופ' ערן הדר,  ד"ר קרן שחר-ניסן,  חדשות,  מחקר,  הריון
תגובות
אנונימי/ת
29.10.2020, 07:59

שחזור בזיוני של כתבה בזיונית מווינט.
מוזכרים כל מיני שמות חוץ משמו של הוגה המחקר, מבצעו בפועל ומנהלו- פרופ\' יעקב אמיר.
בושה