דלקת חוליות מקשחת

סיבות לשיעור הגבוה של לידות בניתוח קיסרי בקרב נשים עם דלקת חוליות מקשחת

במחקר זה נמצא כי בקרב נשים עם דלקת חוליות מקשחת, גיל מבוגר של האם ושימוש בתרופות מסויימות מובילים לעליה בסיכון ללידה בניתוח קיסרי

נשים עם דלקת חוליות מקשחת מדווחות על יותר לידות בניתוח קיסרי בהשוואה לנשים בריאות. מטרת המחקר הייתה לזהות את הגורמים הקשורים ללידה  בניתוח קיסרי בנשים עם דלקת חוליות מקשחת.

החוקרים השתמשו במאגר תביעות הביטוח הקוריאני Korean Health Insurance Review and Assessment Service, ומתוכו חילצו נתונים לגבי מטופלות דלקת חוליות מקשחת בגילאי 20-49. סך הכל 1,293 לידות לאחר אבחנת דלקת חוליות מקשחת נכללו במחקר. החוקרים ביצעו ניתוח רגרסיה לוגיסטית על מנת לזהות את הגורמים הקשורים בניתוח קיסרי.

מתוך 1,293 לידות בנשים עם דלקת חוליות מקשחת, 657 היו קיסריות ו-636 היו ואגינליות. בהשוואה ללידה ואגינלית, הנשים שעברו ניתוח קיסרי היו מבוגרות יותר, עם משך מחלה ממושך יותר, ונמצא אצלן שיעור גבוה יותר של לידות ראשונות ושימוש בתרופות. גורמים אלה נקשרו עם סיכון גבוה יותר ללידה בניתוח קיסרי: גיל האם (יחס סיכויים 1.08, רווח בר-סמך 95% 1.04-1.12), משך מחלה (יחס סיכויים 1.09, רווח בר-סמך 95% 1.03-1.14), ורעלת הריון (יחס סיכויים 3.94, 95% רווח בר-סמך 1.17-13.32). בהשוואה לאי צריכה של תרופות, שימוש בתרופות הללו הראה סיכון גבוה יותר לניתוח קיסרי: נוגדי דלקת שאינן סטרואידים, מעכבי tumor necrosis factor, תרופות משנות מהלך מחלה (DMARD), וקורטיקוסטרואידים. בניתוח של תת קבוצות, לידה ראשונה, גיל אמהי, שימוש באחת התרופות שצויינו היו קשורים לסיכון גבוה יותר ללידה בניתוח קיסרי.

מסקנת החוקרים הייתה כי נשים עם דלקת חוליות מקשחת הראו שיעורים גבוהים יותר של לידה בניתוח קיסרי. שיעור הלידות הללו הושפע מגיל האם ומגורמים הקשורים למחלה.

מקור: 

Jung Sun Lee et. al (2020) The Journal of Rheumatology DOI: https://doi.org/10.3899/jrheum.190754

נושאים קשורים:  דלקת חוליות מקשחת,  הריון,  לידה,  ניתוח קיסרי,  מחקרים
תגובות