מחקרים

דידרוגסטרון פומי כטיפול הבחירה לתמיכה לוטאלית ב-IVF

במחקר נבדקו ההשלכות הקליניות והמאפיינים הפרמקולוגיים והפיזיולוגיים של דידרוגסטרון כטיפול בשלבים מוקדמים של הריון ובתמיכה לוטאלית

הפריה חוץ גופית, IVF (צילום: אילוסטרציה)
הפריה חוץ גופית, IVF (צילום: אילוסטרציה)

הפרופיל הפרמקולוגי והפיזיולוגי של פרוגסטרונים המשמשים לתמיכה בשלב הלוטאלי במהלך הפריה חוץ גופית מהווה פקטור חשוב בקבלת החלטות קליניות בנוגע לטיפול המיטבי הנדרש לנשים המעוניינות להרות.

תרכובות פרוגסטרון עם פרופילים פרמקולוגיים שונים נבדקו להתוויות שונות. דידרוגסטרון, סטראואיזומר של פרוגסטרון, מהווה תרופה פומית עם זמינות ביולוגית גבוהה ומשמש כטיפול במגוון רחב של מצבים הקשורים לחוסר בפרוגסטרון מאז שנות ה-60. לאחרונה, דידרוגסטרון אושר לצורך תמיכה לוטאלית כחלק מהטיפול בהפריה חוץ גופית.

סקירה זו עוסקת בהשלכות הקליניות והמאפיינים הפרמקולוגיים והפיזיולוגיים של דידרוגסטרון כטיפול בשלבים המוקדמים של ההריון ובתמיכה לוטאלית.

החוקרים מסכמים כי דידרוגסטרון, אגוניסט סלקטיבי לפרוגסטרון, הוא בעל פרופיל פרמקולוגי משופר ומוביל להשפעה פרוגסטוגנית בסוגי תאים שונים. פרופיל זה טוב יותר מאשר של פרוגסטרון, ממצא הנתמך על ידי העובדה כי דידרוגסטרון בכמות שווה לפרוגסטרון הוא בעל פעילות קטנה פי 10-20 מזאת של פרוגסטרון.

הנטילה הפומית של דידרוגסטרון מייתרת את הצורך ליטול תרכובות פרוגסטרון המוזרקות לשריר או המוחדרות לוגינה. מחקרי ה-Lotus I ו-Lotus-II הראו כי דידרוגסטרון פומי נסבל היטב ויעיל לצורך תמיכה בשלב הלוטאלי בהפריה חוץ גופית ולפיכך דידרוגסטרון הפך לטיפול הבחירה להתוויה זו.

מקור: 

Griesinger, G. et al (2019) RBMO , 28(2), 249

נושאים קשורים:  מחקרים,  פרוגסטרון,  דידרוגסטרון,  תמיכה בשלב הלוטאלי,  פאזה 3