מחקרים

מרקרים מנבאים ודיאגנוסטים לסוכרת הריון ומחלות קרדיווסקולריות

מחקר זה מצא ביומרקרים בפלזמה של נשים בהריון המאפשרים ניבוי לסוכרת הריון

20.01.2020, 17:25
בדיקת רמת סוכר בהריון (צילום: אילוסטרציה)

סוכרת הריון מאובחנת כאשר רמות גבוהות של סוכר בדם מתחילות להופיע או מתגלות לראשונה במהלך הריון, כאשר המנגנון האחראי לעלייה ברמות הסוכר הוא עמידות לאינסולין.

סוכרת הריון יכולה להתרחש כתוצאה מרגולציה לקויה של תפקוד תאי בטא בלבלב ו/או בשל השפעות השינוי במאזן ההורמונים והפפטידים המופרשים בהריון על ויסות רמות הסוכר. מחלה זו נמצאת אצל אחת מתוך כל חמש נשים בהריון, ומובילה לתחלואה בסמוך ללידה ותוצאים שליליים ביילודים. בנוסף, מחלה זו מעלה את הסיכון לתחלואה מטבולית וקרדיווסקולרית באם וביילוד. נכון להיום, האבחנה של סוכרת הריון מבוססת על הערכה של מאזן הגלוקוז בשלבים מאוחרים של ההריון, אך גיל מבוגר, משקל עודף, רקע משפחתי של סוכרת הריון והופעה של סוכרת הריון בעבר יכולים להשפיע על הערכה זו. אבחנה מוקדמת וספציפית יותר של מטופלות עם סוכרת הריון וסיכון לתחלואה מטבולית וקרדיווסקולרית יכולה לשפר את מהלך המחלה ותוצאיה.

במחקר התגלה כי המצאות של ביומרקרים בפלזמה של האם, ובהם  פקטורים המופקים ברקמות שומן כגון אדיפונקטין, וויספאטין, אומנטין-1, חלבון קושר חומצות שומן-4 וחלבון קושר רטינול-4 נמצאו בקורלציה עם התפתחות סוכרת הריון. בנוסף, פקטורים הקשורים לשליה, כגון גלובין הקושר הורמוני סקס, אפאמין, Fetuin-A,יfibroblast growth factor-21/23, פיקולין-3, פוליסטטין ומיקרו-RNA ספציפיים עשויים להימצא במהלך סוכרת הריון ובשל כך שימושיים לאבחנתה.

לבסוף, מטבוליטים המתפנים בשתן כגון אלה הקשורים למערכת הסרוטונין, חומצות אמינו א-פולריות וקטונים, יכולים לשמש להשלמת יכולת הניבוי או האבחנה המוקדמת של ביומרקרים לסוכרת הריון.

מקור: 

Lorenzo-Almorós A et al. (2019) Cardiovasc Diabetol. doi: 10.1186/s12933-019-0935-9

נושאים קשורים:  מחקרים,  מחלה קרדיווסקולרית,  ביומרקרים אבחנתיים,  סוכרת הריון,  מחלה מטבולית,  מרקרים מנבאים
תגובות