חדשות

הצעת חוק באוהיו: רופאים יחויבו להשתיל מחדש עוברים שהתפתחו מחוץ לרחם

מי שיעבור על הוראת החוק צפוי למאסר עולם בגין רצח באמצעות הפלה | ארגוני רופאים בארה"ב: "הדבר בלתי אפשרי מבחינה רפואית"

הפגנה נגד איסור הפלות מול בית המשפט העליון בוושינגטון, מאי 2019. צילום: שאטרסטוק

מחוקקים במדינת אוהיו שבמערב התיכון בארה"ב מקדמים חוק שכבר עתה מעורר סערה ציבורית נרחבת, לפיו יחייבו רופאים לבצע "השתלה מחדש" של עוברים שהתפתחו מחוץ לרחם האם - הליך שארגוני הרופאים מזהירים כי איננו קיים בספרות המדעית. כך דיווח בתחילת השבוע ה"גרדיאן".

מי שיעבור על הוראת החוק, נאמר בהצעת המחוקקים, צפוי למאסר עולם בגין "רצח באמצעות הפלה". הריון חוץ-רחמי (Ectopic Pregnancy), שבו העובר מתפתח בחצוצרות במקום בתוך הרחם, הוא מצב מסכן חיים לאם.

את הצעת החוק החדש, מסר העיתון הבריטי, מקדמים 21 מתוך 99 חברי בית הנבחרים במדינת אוהיו. הצעתם היא שייקבע בחוק שיש להתייחס לביצית מופרית כאל "ילד שלא נולד". בנוסף מוצע להטיל איסור גורף על ביצוע הפלות ושעל כך יוטלו עונשי מאסר על רופאים, נשים ונערות מתחת לגיל 13, "שמבצעות או עוברות הליך הפלה". סעיף אחר בהצעת החוק הקיצוני מגדיר פשע של "רצח בהפלה בנסיבות מחמירות", שעונשו – לא ייאמן – גזר דין מוות.

לאחרונה מדינות רבות בארה"ב מקדמות חוקים מקומיים נגד הפלות והמהלכים מעוררים בהן מחאות של ארגוני נשים וגם רופאים. זו הפעם שניה השנה שרופאים-מומחים למיילדות וגינקולוגיה במדינת אוהיו ובמדינות נוספות מזהירים מחוקקים שהרעיונות שלהם בהקשר להפלות ואיסורים אחרים אינם אפשריים מבחינה רפואית או שיש בהם סכנה גדולה לאישה ההרה או לעובר.

אחד מהם, ד"ר דיוויד האקני, חבר האגודה האמריקאית לרפואת נשים, תושב אוהיו, הזהיר לפני שבועיים בחשבון הטוויטר שלו כי הוא ועמיתיו עלולים ללכת לכלא אם החוק המוצע יאושר.

ד"ר כריס זאהן, סגן נשיא הקולג' האמריקאי לרפואת נשים, הוסיף: "זה בלתי אפשרי להעתיק הריון חוץ-רחמי מהחצוצרה או מכל מקום אחר שבו התפתח העובר אל תוך הרחם. השתלה מחדש היא דבר שאיננו ניתן לבצע מבחינה פיזיולוגית. נשים שעברו הריון חוץ-רחמי נמצאות בסכנה לפתח קרישי דם קטלניים".

אלא שעד כה אזהרותיהם לא נתקבלו על ידי המחוקקים המקומיים השמרנים. לפני כמה חודשים אישרו מחוקקים באוהיו חוק האוסר ביצוע הפלה לאחר השבוע השישי להריון. חוק זה ודומיו זוכים לתמיכה ולעידוד של ארגונים שמרניים המתנגדים להפלות.

בדיווח של "גרדיאן" צוין כי הרכבו הנוכחי של בית המשפט העליון בארה"ב, שבו רוב של שופטים שמרנים, "נתפש כנוח לקידום חוקים קיצוניים ביחס להפלות". כיום, ב-50 ממדינות ארה"ב הפלות מותרות על פי חוק אבל ארגונים שונים מנסים לשנות את החקיקה המקומית. באפריל חתם אמנם מושל אוהיו על החוק המכונה Heartbeat bill הנחשב לאחד הקיצוניים והקשוחים ביותר כנגד הפלות, אלא שהוא לא מופעל בעקבות מחאות של ארגונים שונים שיצאו למאבק נגדו.

נושאים קשורים:  חדשות,  הפלות,  הריון מחוץ לרחם,  אוהיו,  מתנגדי הפלות
תגובות