חדשות

בית המשפט העליון בארה"ב דחה ניסיון לאסור הפלות בטרימסטר השני להריון

ניצחון לארגוני זכויות אדם ו"תכנון הורי" בארה"ב, שמזהירים: יהיו נסיונות נוספים להטיל איסורים מסוג זה במיוחד במדינות הדרומיות, היותר שמרניות

הפגנה נגד חוק איסור הפלות במנהטן, ניו יורק. מאי 2019. צילום: שאטרסטוק

בית המשפט העליון של ארה"ב פסק שלא להחיות מחדש את נסיונה של מדינת אלבמה להטיל איסור על ביצוע הפרוצדורה השכיחה ביותר של הפלות בטרימסטר השני של ההריון. זאת לאחר שבתי משפט בערכאות נמוכות בלמו את הניסיון הזה.

בית המשפט העליון דחה את ערעורה של מדינת אלבמה וסירב לדון מחדש בנושא הזה. ב-2016 הועבר במדינת אלבמה חוק שאוסר הפלות בהליך המוכר בשם dilation and evacuation.

ערכאות משפטיות נמוכות גם במדינות כמו קנזס, אוקלהומה, לואיזיאנה, טקסס וארקנסו, ובסך הכל 21 ממדינות ארה"ב, בלמו חוקים דומים שנתקבלו אצלן. אבל הערעור שהגישה מדינת אלבמה היה הראשון שהגיע לבית המשפט העליון. ארגוני זכויות אדם במדינות ברחבי ארה"ב נאבקים כנגד חוקים דומים.

על פי נתונים שהוצגו לבית המשפט 93% מההפלות שנעשות באלבמה הן לפני השבוע ה-15 להריון ו-7% נעשות במועד מאוחר יותר וכמעט כולן באותה שיטה.

יש לציין שגופים שונים העוסקים ב"תכנון הורי" רואים בהחלטה ניצחון אבל הזהירו שיהיו נסיונות נוספים להטיל איסורים מסוג זה במיוחד במדינות הדרומיות, היותר שמרניות, בארה"ב.

השופט קלרנס תומאס, הידוע בתמיכתו בביטול הפסיקה התקדימית המוכרת בהיסטוריה של ארה"ב כ"משפט רו נגד ווייד" (Roe v. Wade) משנת 1973 - פסק דין שקבע כי כל חוק האוסר על הפלה מלאכותית סותר את חוקת ארצות הברית בשל הפגיעה בזכות לפרטיות – לא הציג בדיון בנוכחי עמדת מיעוט, למרות שהשמיע ביקורת בנוסח "הפלה היא הליך איום ונורא במיוחד".

ההחלטה התקדימית של בית המשפט העליון מלפני 46 שנה יצרה מחלוקת פוליטית הנמשכת עד ימינו אך נחשבת לאחת החשובות בתולדותיו. ב-1992 נערך דיון נוסף בעניין הזה. בית המשפט העליון שינה רק במעט את עמדתו כפי שנפסקה קודם לכן.

פרקליטה של מדינת אלבמה הביע אכזבה מההחלטה שלא לדון בערעור ובהצהרות לתקשורת שבהן כינה הפלה "הליך מפלצתי איום ונורא – הריגת ילד שלא נולד".

במדינת לואיזיאנה איסור ביצוע הפלה חל בכל מקרה שבו ההריון טרם הגיע לשבוע השישי שלו, כאשר ניתן לשמוע את פעימות הלב של העובר.

נושאים קשורים:  הפלות,  מתנגדי הפלות,  חדשות,  אלבמה,  משפט רו נגד ווייד,  ארגוני זכויות אדם
תגובות