חדשות

הנתונים האמיתיים על השפעת תסמיני המחזור החודשי בנשים

ההשלכות האמיתיות של המחזור החודשי על נשים ועל החברה נמצאות בהערכת-חסר, טוענים חוקרים הולנדים במחקר חדש שפורסם לאחרונה ב-BMJ

תסמיני המחזור החודשי. אילוסטרציה

ההשלכות האמיתיות של המחזור החודשי על הנשים ועל החברה בכלל נמצאות בהערכת-חסר, כך טוענים חוקרים הולנדים במחקר חדש שפורסם בשבוע שעבר ב-BMJ. הם ציינו שלכאבי מחזור יש קשר עם כמעט תשעה ימי "אובדן תפוקה" בעבודה ובלימודים, מדי שנה.

המחקר שאותו הוביל ד"ר תאודור ניבור (Theodoor Nieboer) מהמרכז הרפואי של אוניברסיטת רדבאוד בעיר ניימיכן והמחלקה למיילדות וגינקולוגיה בבית החולים בארנהיים, הולנד, מבוסס על שאלון שעלה במדיה החברתית. השיבו עליו 32,748 נשים בגילאי 45-15 בהולנד ונמדדו בו משך הזמן של היעדרות מהעבודה או מלימודים עקב תחושת מחלה וכן מה שעורכי המחקר הגדירו כ"אובדן תפוקה".

אחת מכל שבע נשים – 13.8% מהמשיבות לשאלון – דיווחו כי נעדרו מהעבודה או מבית הספר בימי המחזור. 3.4% השיבו שהן נעדרו בכל מחזור או כמעט בכל מחזור במהלך השנה. 80.7% - או 26,438 נשים - דיווחו כי בימי המחזור, כאשר כבר הגיעו לעבודה או ללימודים הרגישו "אובדן תפוקה" ובסך הכל 23.2 ימים בשנה (זמן חציוני). הממוצע היה 33% אובדן תפוקה – כלומר 8.9 ימים בשנה.

נשים מתחת לגיל 21 נטו יותר להיעדרות מהעבודה או מהלימודים עקב תסמיני המחזור החודשי. רק 20.1% מהן "העזו" לדווח על כך למעסיקים. 67.7% הביעו תקווה שניתן היה להתחשב יותר במצבן הטבעי ולאפשר להן יתר גמישות בביצוע מטלות בתקופת המחזור.

עוד דיווחו הנשים שהשתתפו בסקר כי "אובדן תפוקה" התבטא בכך שהיה עליהן ללכת לשירותים מדי שעה או שחשו כאבי ראש ולא יכלו להתרכז בעבודתן או בלימודים.

יש לציין שזה המחקר הגדול ביותר מסוגו שנעשה עד כה. "הגם שהאנושות כבר נמצאת בסוף העשור השני של המאה ה-21, הדיונים בתסמיני המחזור עדיין נחשבים לטאבו, טוען ד"ר ניבור. "יש צורך ביתר פתיחות והבנה להשלכות של תסמיני מחזור על עבודה ולימודים, והחברות המעסיקות צריכות לגלות יתר פתיחות לנשים שהן מעסיקות".

הוא הודה כי יש לו חששות שממצאי המחקר ינוצלו בידי מעסיקים כדי לבצע "פעולות מפלות" כלפי נשים אבל הדגיש כי אין זה המסר שביקש להעביר במחקר הזה. לדבריו, 1.8 מיליארד נשים בעולם ולהן מדי שנה מחזור חודשי שאיננו זוכה להבנה מספקת מצד גברים.

יש לציין שבכמה מדינות, ביניהן יפן, אינדונזיה, ויטנאם, דרום קוריאה, טאיוון וסין קיימת "מדיניות" לגבי נושא המחזור החודשי של נשים עובדות אבל נשים רבות גם במדינות אלו עדיין נשים מרגישות שהגברים שסביבם או מעסיקיהם – בסביבה הנשלטת בידי המין הגברי – אינם מבינים אותן.

בכמה מדינות, מה שמכונה "מדיניות העסקת נשים בתקופת המחזור" איננה מדיניות ארצית אלא מצויה בהחלטה של כל חברה או גורם מעסיק בנפרד וכך מאפשרים למעשה למעסיקים לקבוע כללים על פי רצונם. ואמנם, יש מעסיקים שמאפשרים לעובדות להיעדר מהעבודה או לקחת את ביצוע המטלה לבתיהן וגם יש שמאפשרים להן יתר גמישות בשעות העבודה.

באוסטרליה הרחיקו לכת יותר וגוף ציבורי הפעיל לחץ על מעסיקים – כפי שדווח בשנה שעברה - לשלם שכר מלא לעובדות בתקופת המחזור וכאשר הן מתלוננות על תסמיני מחזור, גם בימי ההיעדרות מהעבודה, והסוגיה הזאת הולידה דיון מתמשך.

נושאים קשורים:  מחזור חודשי,  וסת,  תסמיני המחזור החודשי,  בריאות האישה,  חדשות
תגובות