חדשות

נשיא החברה האירופאית להרדמה: "לשנות את שיטת השוליה בלימוד הרדמה אפידורלית"

ד"ר זאב גולדיק, מנהל מחלקת ההרדמה ב"כרמל", שיזם סדנת סימולציה להרדמה אפידורלית בעמוד השדרה: "בפעולה כל כך מסוכנת צריך שתהיה לרופא אפשרות לתרגל לפני ביצוע על מטופלת"

הרדמה אפידורלית. אילוסטרציה

בבית החולים כרמל בחיפה התקיימה סדנת סימולציה בביצוע הרדמה אפידורלית בעמוד השדרה שבה תורגל הצוות הרפואי. מהלך הסימולציה נעשה על גבי בובה ובשילוב תוכנות הדמיה.

בית החולים מסר שככל הידוע זה היה קורס ראשון מסוגו בארץ. היוזמה באה ממנהל מחלקת ההרדמה וטיפול נמרץ, ד"ר זאב גולדיק המשמש גם כנשיא החברה האירופאית להרדמה, ה-ESA. שותפה למיזם היתה יעל הוד, האחראית על מרכז הסימולציה של כרמל. קבוצת חוקרים מהמרכז לסימולציה המסונף לאוניברסיטת קורק באירלנד שותפה בהכנת משימות הקורס.

ד"ר גולדיק מסר: "הרדמה אפידורלית מבוצעת באופן שגרתי בחדרי הלידה. רק בכרמל מבוצעות מעל 200 הרדמות אפידורליות ביולדות בכל חודש. עם זאת, שיטת הרדמה זו טומנת בחובה סיכונים לא מעטים אם איננה מבוצעת כהלכה. שיטת ההכשרה הפורמלית המקובלת כיום כדי ללמד את הצוות בביצוע היא בשיטת השוליה. כלומר, הרופאים המתמחים לומדים מהמומחים בצפייה ולאחר מכן על מטופלות ישירות.

ד"ר זאב גולדיק (צילום: אלי דדון)

ד"ר זאב גולדיק. מנהל מחלקת ההרדמה וטיפול נמרץ ב"כרמל" (צילום: אלי דדון)

"אין סיבה", הדגיש גולדיק, "שבפעולה כל כך מסוכנת של הרדמה לא תהיה לרופא האפשרות לתרגל את מהלכי ההליך לפני הביצוע בפועל על מטופלת הרה - עם כל המשתמע מכך. המטרה בקורס הזה היתה שכל מתמחה מתחיל יתרגל את ביצוע ההרדמה האפידורלית באמצעות הסימולטור וגם ייבחן בשיטה ולידית על הסימולטור. רק לאחר מכן יבצע את ההרדמה בחדר הלידה".

הוד הוסיפה: "יש בשנים אחרונות מגמה לשנות את הכשרת הצוות הרפואי מתוך הבנה שטיפול בבני אדם תוך ביצוע פרוצדורות פולשניות דורש לימוד ותרגול מוקדם ברמה גבוהה ומובנית. מרכז הסימולציה ב'כרמל' הוא מהגדולים והמתקדמים ביותר בצפון הארץ. מתקיימות בו הדרכות וסימולציות בתחומים רבים בהם ניתוחים וכירורגיה לפרוסקופית, גינקולוגיה ואורולוגיה, ניתוחי ריאות וכלי דם וגם סימולציות החייאה".

נושאים קשורים:  ד"ר זאב גולדיק,  המרכז הרפואי כרמל,  הרדמה אפידורלית,  חדשות,  סימולציה
תגובות
07.06.2019, 12:01

יוזמה מבורכת
יש מגמה של תת ביצוע הרדמות אפידורליות-וחבל

אנונימי/ת
07.06.2019, 22:29

נכון ובמידה מסוימת זה תקף לגבי פרוצדורות אחרות כמו al .cvc
בנוסף לזה אבסורד שאין תוכנית ארצית מבוקרת לגבי הכשרה .לימודי המשך הופסקו למרדימים.

אנונימי/ת
09.06.2019, 13:59

שיעשו כמו רופאי עיניים - נוסעים לאפריקה, עושים 300 קטרקטים בשבוע, חוזרים לארץ.

אנונימי/ת
10.06.2019, 01:09

מה, בלי ניתוח של סימולטורים ?

אנונימי/ת
10.06.2019, 01:08

ראשית הפעולה של הרדמה אפידורלית אינה ״כל כך מסוכנת״ וכמו כל פעולה פולשנית נושאת אפשרות סיבוכים. משך עשרות שנים הוכשרו כל המרדימים בארץ בשיטת ה״שוליה״ ובהצלחה. על פי ההגיון במאמר כדאי שכירורגים ילמדו לנתח גם לא בשיטת ה״שוליה״ אלא בשיטת הסימולטור לפני שינתחו חולים. הזוי ביותר. מאיפה מגיעים רעיונות חסרי בסיס כאלה ?. ולא שסימולטורים פסולים. גם האמירה שאחיות הרדמה מסוכנות הוכחה כשטות כאשר מיושמת בחו״ל בהצלחה מלאה. חבל להכניס מסרים על סיכון בהרדמה אפידורלית וצורך בסימולטורים ללא כל בסיס עובדתי.