מגזין

הפלה מקוונת

בזמן שיותר מדינות בארה"ב מאמצות את החוק השמרני האוסר על הפלות וה-FDA מזהירה רופאים לא להפיץ גלולות לזירוז הפלות, ממשיכה רופאה הולנדית אחת לצאת נגד המערכת ולעזור לנשים להפסיק הריונות לא רצויים

ד"ר רבקה גומפרטס. צילום: wikipeacewomen.org

ד"ר רבקה גומפרטס, בת 53, ילידת סורינאם, מתגוררת באמסטרדם ובעלת רשיון רפואה אוסטרי, פתחה במהלך שתכליתו להתריס נגד ה-FDA, והיא פועלת כנגד הוראת רשות התרופות והמזון של ארה"ב וממשיכה להעביר בדואר לנשים אמריקאיות גלולות לזירוז הפלות.

המהלך המתריס הגיע בעקבות החלטות שקיבלו פוליטיקאים במדינות שונות ברחבי ארה"ב – האחרונה בהן, אלבמה – לאסור באופן גורף ביצוע הפלות אלא רק במקרים מיוחדים מאוד מבחינה רפואית, המחייבים זאת. הסוגיה הזאת עומדת כיום במרכזו של ויכוח ציבורי לוהט, בין השאר משום שהנשיא השמרן דונלד טראמפ הוא בעד איסור הפלות.

"חשוב מאוד להמשיך במחאה מאחר שעבור נשים במצבים שונים, הפלה היא חלופה בטוחה לבריאותן", כתבה ד"ר גומפרטס במייל שהפיצה לאחרונה. "כרופאה יש לי את המחויבות להעניק טיפול רפואי לאנשים הזקוקים לו", כתבה בהודעתה. פרקליטה העביר את מכתבה ל-FDA.

בחודש מרץ האחרון נתבקשו רופאים בארה"ב לחדול מיידית מלעבור על חוק המסחר האמריקאי האוסר יבוא תכשירים לזירוז הפלות. באזהרה לרופאים שהופצה על ידי ה-FDA, הם נקראו לחדול ממכירה והפצה של תכשירים שלא אושרו על ידי הרשות, אינם תכשירי מותג ומתחזים לתרופות, כיוון שיש בהם "סיכון אינהרנטי" למשתמשים שרוכשים תכשירים רפואיים כאלה.

התרופה הראשונה שנכללת במשלוח כזה היא mifepristone, שבולמת את ההורמון פרוגסטרון. הגלולה השנייה היא  misoprostol לזירוז הרחם לגרום לעווית ולדימום עד לסיום ההריון, ב"דומה מאוד להפלה ספונטנית", הסבירה ד"ר גומפרטס

אלא שד"ר גומפרטס, שמנהלת אתר באינטרנט המאפשר לנשים לרכוש דרך הדואר גלולות להפסקת הריון, הביעה התנגדות להוראת ה-FDA וטענה כי מדובר במהלך המבוסס כולו על שיקולים פוליטיים שאין להם מקום כשמדובר בטיפול רפואי נחוץ וחשוב.

ד"ר גומפרטס למדה רפואה באמסטרדם, השלימה תואר שני במדיניות ציבורית באוניברסיטת פרינסטון ואת הדוקטורט בבריאות האם והילד עשתה במכון קרולינסקה בשטוקהולם.

בשנת 1999 יסדה גומפרטס את הארגון Women On Waves התומך בזכות האישה לעבור הפלה מלאכותית במדינות שבהן הפלות אינן חוקיות. הארגון מפעיל קו חם עם מספרי טלפון אליהם נשים יכולות להתקשר ולתאם תור להפלה שמתבצעת על ספינה מחוץ למים הטריטוריאליים של המדינה. לצד השירות הרפואי, הארגון דואג לסיקור של פעולותיו וגם לא פעם מעורר התנגדות מתוקשרת, ובכך משפיע על הדיון סביב החוקיות של הפלות.

את האתר של ד"ר גומפרטס Aid access מייצג בארה"ב רופא, ד"ר ריצ'רד הירן שהוא גם משפטן ועורך דין במדינת איידהו. הוא הביע התנגדות למהלכי ה-FDA וטען שהרשות "בולשת אחרי רופאים, בעוד היא מתעלמת מפעילותם של אתרי מכירות מקוונות של תרופות כמו ויאגרה".

בין הנשים שביקשו לקבל עזרה ברכישת גלולות לזירוז הפלות היו גם כאלו שהותקפו ונאנסו, ופנו לעזרת רופאים לאחר שגילו שהן בהריון לא רצוי. אחת מהן סיפרה לד"ר הירן – והוא כלל את עדותה בפנייתו ל-FDA – כי בעקבות האונס היא גם הומלסית. "נזרקתי לרחוב", סיפרה והסבירה כי אינה יכולה להרשות לעצמה רכישת תרופות בדרך אחרת. היא התחננה "לקבל עזרה ASAP".

במכתבו נכללים 145 עדויות של נשים מרחבי ארה"ב שדיווחו כי נכנסו להריון לא רצוי, בעקבות אירועים שונים וביקשו סיוע לבצע הפלות.

הארגון שבנתה ד"ר גומפרטס עושה שימוש בטלה-רפואה ובכלל זה מציע שירותי ייעוץ רפואי מקוונים וכן שירותים לנשים בריאות "הנמצאות בפחות מתשעה שבועות של הריון" ומבקשות הדרכה להפלה. הארגון משגר בדואר לנשים אלו שתי גלולות לשם הפסקת ההריון. המרשם נשלח לבית מרקחת בהודו וזה משגר את הגלולות בדואר לארה"ב.

התרופה הראשונה שנכללת במשלוח כזה היא, בהתאם לפרוטוקול, mifepristone, שבולמת את ההורמון פרוגסטרון. הגלולה השנייה היא  misoprostol לזירוז הרחם לגרום לעווית ולדימום עד לסיום ההריון, ב"דומה מאוד להפלה ספונטנית", הסבירה ד"ר גומפרטס.

"השימוש בתכשירים לזירוז הפלה בטוח באופן מובהק אפילו יותר מלידה טבעית שבה שיעור התמותה הוא 1 ל-3,788 לידות, מול שיעור התמותה בעקבות נטילת פניצילין - יחס של 1 ל-100 אלף ונטילת ויאגרה - 1 ל-20 אלף"

יש מדינות ברחבי ארה"ב שמקשות על נשים שפנו לקבל גלולות כאלו בדואר והן נדרשות להציג תוצאות אולטרסאונד או מסמך חתום בידי רופא המאשר שהן יכולות לקבל את החבילה הזאת לצורכיהן.

עתה גם מקשה ה-FDA על רופאים והם נדרשים להצטייד באישורים מיוחדים שמותר להם להפיץ תרופות מיובאות. "הוראות כאלו זוכות לתמיכה ומתקבלות בתשואות רמות על ידי מתנגדי הפלות", כתב ד"ר הירן בפנייתו ל-FDA. הוא דיווח כי בשנה שעברה 11,108 נשים מכל רחבי ארה"ב נועצו בדרך מקוונת עם ד"ר גומפרטס ו-2,581 מהן קיבלו תרופות שאושרו לשימוש על ידי ה-FDA, בכלל זה תכשירים להפסקת הריון בשלביו המוקדמים. הוא גם ציין שאף לא אחת מאותן נשים נזקקה לאשפוז בית חולים, לא התרחש אף מקרה מוות אחד וגם לא הופיעו תופעות לוואי חמורות בעקבות שימוש בגלולות שהושגו באמצעות הדואר.

הוא הסתמך על ממצאי מחקר מ-2015 לפיו כ-97% מהתרופות לזירוז הפלות הן יעילות. מחקר נוסף העלה כי ב-2017 למשל, 210 אלף נשים אמריקאיות השתמשו במנוע החיפוש גוגל כדי להשיג מידע על הפלה עצמית.

עוד צוין כי שיעורי התמותה מהפלות באמצעות תכשירים להפסקת הריון זהים להפלות טבעיות: לערך 1 לכל 234 אלף מרשמים. "זה אומר שהשימוש בתכשירים הללו בטוח באופן מובהק אפילו יותר מלידה טבעית שבה שיעור התמותה הוא 1 ל-3,788 לידות, ושיעור התמותה בעקבות נטילת פניצילין הוא ביחס של 1 ל-100 אלף ומנטילת ויאגרה - 1 ל-20 אלף. לנשים בארה"ב", כתב עוד ד"ר הירן, "סיכון גדול כדי פי 60 למות בעת לידה לעומת התמותה מהפלה באמצעות תכשיר רפואי (medical abortion)".

בשבוע שעבר גם הודיעו שלושה בתי חולים במדינת אלבמה שהם ימשיכו לספק שירותים לביצוע הפלה לנשים שהליך זה נדרש עבורן, וזאת חרף החוק שאושר במדינה זאת.

נושאים קשורים:  חוק איסור הפלות,  גלולות לזירוז הפלות,  ד"ר רבקה גומפרטס,  הריון לא רצוי,  ה-FDA,  Women On Waves,  מגזין,  חדשות
תגובות