חדשות

50 זה ה-40 החדש: מחקר חדש קובע שאפשר ללדת בשלום גם אחרי גיל 50

במחקר לא נצפתה הסלמה בסיבוכי הריון לאם ולילוד בקרב היולדות מעל גיל 50 בהשוואה לנשים שילדו אחרי גיל 40

לידה, תינוק (צילום: אילוסטרציה)

מחקר של אוניברסיטת בן גוריון והמרכז הרפואי סורוקה טוען שאפשר ללדת בשלום גם בגילאי 50 ומעלה. המחקר הוצג בכנס החברה לרפואת האם והעובר שהיה החודש בלאס וגאס.

עד לפני כ־30 שנה, ציין ראש צוות המחקר פרופ' אייל שיינר, מנהל מחלקת יולדות ב' ב"סורוקה", לידה מאוחרת נחשבה למדע בדיוני. עם הזמן, הודות להתפתחויות בתחום הרפואי והטכנולוגי עלה בהדרגה הגיל שבו אישה יכולה ללדת.

במחקר נבחנו סוגיות כמו סיבוכי ההריונות בקרב נשים מעל גיל 50 והשאלה האם נשים שיולדות בגילאים אלה נמצאות בסיכון מוגבר, להן ולעובר, לעומת יולדות צעירות מהן.

החוקרים בחנו תוצאות הריון - מצב היולדת בעת ההריון וכן של הילוד לאחר הלידה בקרב 68 נשים בנות 50 ומעלה, שילדו בשנים האחרונות. תוצאות ההריון והלידה של הנשים הושוו לתוצאות לגבי 558 נשים שילדו בין גיל 45 ל־50 וכן של 7,321 נשים שילדו בגיל 40 עד 44 ושל 240 אלף נשים שילדו מתחת לגיל 40.

כל הלידות היו ב"סורוקה" בלבד. המחקר התמקד בשאלה האם הנשים נקלעו במהלך ההריון והלידה לסיבוכים אופייניים לגיל - לידות מוקדמות, סוכרת הריונית, יתר לחץ דם וניתוחים קיסריים. כן נבדק אם היילוד סבל מסיבוכים כמו ציוני אפגר נמוכים שהעידו על מצב גופני ירוד, תמותה או מצוקה במהלך הלידה.

המסקנה היתה: כל הסיבוכים לאם ולעובר היו גבוהים יותר בקרב נשים שילדו מעל גיל 40 בהשוואה לאלו שילדו מתחת לגיל הזה. עם זאת, למרבה ההפתעה, לא נצפתה הסלמה בסיבוכים בקרב היולדות מעל גיל 50 בהשוואה לנשים שילדו בין גיל 40 לגיל 50.

עורכי המחקר סבורים כי מבלי להיכנס לעצם השאלה האתית של אימהות מאוחרת, שגם בגיל 50 פלוס ניתן להצליח בהריון כמובן בכפוף למצב הבריאותי של היולדת ואיכות תרומת הביצית לה היא תזדקק.

פרופ' שיינר: "מסתבר שגיל 50 זה ה-40 החדש. אין ספק שהצוותים הרפואיים עתידים לנהל יותר ויותר לידות של נשים מעל גיל 50. יש גם לזכור שכבר מעל גיל 40 שיעור הסיבוכים עולה. מומלץ לכן להתייחס להריונות מעל גיל 40 וכמובן מעל גיל 50 כאל הריונות בסיכון. דגש מיוחד יש לשים על מעקב אחרי רמת הסוכר בצום ולחצי דם בהריון לגילוי מוקדם של סיבוכים".

חברי צוות המחקר היו: ד״ר גלי פריאנטה וד״ר ארז הלוי מ"סורוקה" וד"ר תמר ויינשטוק מהפקולטה למדעי הבריאות באוניברסיטת בן גוריון.

נושאים קשורים:  לידה מאוחרת,  יולדות מבוגרות,  פרופ' אייל שיינר,  ד״ר גלי פריאנטה,  ד״ר ארז הלוי,  חדשות,  סורוקה,  אוניברסיטת בן גוריון,  סיבוכי הריון,  אם ועובר
תגובות
אנונימי/ת
28.02.2019, 11:15

אולי אפשר, אבל ממש לא צריך. וזה פורסם ב ynet כבר מספר ימים קודם.

אולי מישהוא שאל את הילוד האים הוא מעוניין באימה בת 50? ללדת זה רק התחלת הדרך, צריך גם לגדל את הילדים האלה, לא לישון לילות, לרוץ איתם, לעשות שיעורי בית וכוי. הדבר לא הוגן לדעתי

03.03.2019, 05:00

אולי נשאל גם עובר האם הוא רוצה אמא בת 35/40 בשיא המלחמה האישית על המעמד והקריירה שלה והיא מגדל את הילד כ"ילד מפתח" ובשלט רחוק.
נשאל את הילד האם הוא רוצה אמא עם עבודה קלה ופשוטה שיכולה לתת לו מענה בזמן הצורך ולא אמא שהיא רופאה בבית חולים ולא יכולה לתת לו מענה כי היא באמצע עם מטופל וכו' ופעמיים שלוש בשבוע היא בתורנויות גם בלילה?