מחקרים

הריון בצלקת לאחר ניתוח קיסרי – היארעות ושיעורי חזרה

נשים עם הריון בצלקת נמצאות בסיכון להישנות הריון מסוג זה בעתיד, למרות שייתכן הריון תקין לאחר הריון בצלקת

ניתוח קיסרי. (צילום: אילוסטרציה)

מטרת המחקר הייתה לתאר את הטיפול ואת התוצאים מהריונות עוקבים במטופלות עם הריון בצלקת במשך 5 שנות מעקב. המחקר הוא סדרת מקרים של כל הריונות הצלקת שאובחנו בין מאי 2013 למרץ 2018 בבית החולים Yale-New Haven Hospital. המידע נאסף על כל מטופלת בעזרת מידע מרשומות רפואיות וכלל מידע דמוגרפי, מידע על היסטוריה רפואית, מיילדותית וכירורגית, מאפייני הריון, טיפולי עבר, תגובה לטיפול, סיבוכים ותוצאי הריונות עוקבים.

שלושים מקרים בקרב 26 נשים עם הריון בצלקת הניתוחית שכללו חזרה אחת באחת מהמטופלות ושלושה מקרי חזרה במטופלת אחרת. 46% ממקרי ההריון בצלקת התרחשו בקרב נשים ממוצא היספני. המספר החציוני של לידות קיסריות בטרם ההריון בצלקת עמד על שתיים. גיל ההריון הממוצע בעת האבחנה היה 46 ימים (סטיית תקן של 10). פעילות לבבית עוברית אובחנה ב-18 מקרים.

שלוש מטופלות אובחנו בתחילה עם הריון תקין ולא עברו הפלה תרופתית. אחרות העדיפו לעבור הפלה בעזרת מתוטרקסט במתן סיסטמי בלבד (4 מטופלות), מתוטרקסט סיסטמי ומקומי (12 מטופלות), מטותרקסט סיסטמי ומקומי ביחד עם הזרקה של פוטסיום כלוריד לתוך שק ההריון (3 מטופלות), הזרקה של פוטסיום כלוריד יחד עם לפרוטומיה וניתוח יתד (Wedge Resection) (מטופלת אחת), מתוטרקסט יחד עם ליגציה של שני עורקי ה-Uterineי(2 מטופלות) או טיפול בעזרת בלון תוך-רחמי (4 מטופלות). חמש מטופלות שהמשיכו בהריון ונמצאו תחת השגחה או שבחרו להיות מטופלות במתוטרקסט נשארו עם תוכן הריוני ונדרשו לעבור גרידה תחת היסטרוסקופיה. מטופלת אחת ביקשה לעבור כריתת רחם לאחר כשלון גרידה. לאחר סיום ההריון בצלקת, נראו עשרה מקרים של הריון ספונטני בשמונה מטופלות, מתוכם ארבעה הריונות חוזרים בצלקת, ארבעה הריונות שנסתיימו בלידה במועד והפלה ספונטנית אחת. נכון לזמן כתיבת המחקר אישה נוספת הייתה בהריון עם עובר בעל חיות.

מקור: 

Grechukhina O. et al (2018). Obstetrics & Gynecology: Volume 132 - Issue 5 - p 1285–1295

נושאים קשורים:  מחקרים,  הריון בצלקת,  סדרת מקרים
תגובות