חדשות

מה גורם לריבוי מקרים של לידת תינוקות ללא גפיים בגבול צרפת-שווייץ?

נפסלו הערכות כי מדובר בגורמים גנטיים או קשר לצריכת סמים או אלכוהול. שרת הבריאות של צרפת הודיעה כי ייבדקו גורמים האפשריים ללידתם של עשרות ילדים ללא ידיים או זרועות, מאז 2007

מה גורם למום המולד בתינוקות בצרפת? צילום: אילוסטרציה

ממשלת צרפת פתחה בחקירה כלל ארצית על הגורמים ללידת תינוקות ללא גפיים עליונות. משרד הבריאות דחה את הטענה כי צבר מקרים, שבעה במספר, שנולדו באחרונה רק באזור הכפרי איין (Ain) ליד הגבול עם שווייץ, ממחיש "שיעור גבוה במיוחד של מומים מולדים מסוג זה".

אלא שמומחי רפואה ובריאות הציבור טענו בשבוע שעבר כי באותו אזור נולדו למעשה פי 58 יותר תינוקות עם המום המולד, מעבר לשיעור הצפוי. בעוד הסוכנות הממשלתית לבריאות הציבור של צרפת, Sante` Publique France, דיווחה כי הממוצע השנתי של לידות עם מומים אלה בכל צרפת הוא 150 במספר, נשמעה גם הביקורת כי נתון זה מבוסס על מסד נתונים לא מלא המכסה רק 19% משטח המדינה.

ההחלטה על פתיחת החקירה המקיפה באה לאחר שדווח בתקשורת על כך ש-11 תינוקות נולדו ללא גפיים עליונות, או עם זרוע וידיים מעוותות. בלחץ התקשורת הודיעה ראש הסוכנות לבריאות הציבור על פתיחת החקירה בהיקף מלא. תוצאותיה ייודעו בעוד שלושה חודשים. "נבדוק כל מקרה חשוד וננסה לאתר את הסיבות", אמרה.

שרת הבריאות של צרפת אגנה בוזין (Agnes Buzyn) אמרה בשבוע שעבר כי היא והשר להגנת הסביבה פרנסואה דה-רוגי (De Rugy) "יבדקו מקרוב את הגורמים האפשריים ללידתם של עשרות ילדים ללא ידיים או זרועות, מאז 2007. לא נקבל טיעון כאילו אין סיבה לכך או שלא נמצאה".

כבר בתחילת אוקטובר הופיעו דיווחים של סוכנות בריאות הציבור הצרפתית על מספר גדול של תינוקות שנולדו עם מום מסוג זה, במיוחד במחוזות הכפריים לואר-אטלנטיק ובריטאני והובע חשש שמדובר בצבר והסיבות לכך אינן ידועות. עלה חשד כי התינוקות או אמהותיהם בעת ההריון נפגעו מחומרי הדברה, קוטלי חרקים ועשבים, שבהם משתמשים חקלאים.

בין הקשיים העומדים לפני החוקרים בפרשה: היעדר רישום לאומי של תינוקות עם מומים מולדים.

פתיחת החקירה רק הצדיקה עבודה שביצע ארגון בשם "רמרה" (Remera) שפרסם מסמך לפיו באזור רון-אלפ (Rhone Alpes), הכולל את איין, נולדו בעשור האחרון מספר גדול של תינוקות עם מומים מולדים שאין הסבר לסיבות לכך. נפסלו הערכות כי מדובר בגורמים גנטיים או מקרים שיש להם קשר לסמים או צריכת אלכוהול. נציגי הארגון דיברו על כך עם הורי התינוקות ועם הרופאים שלהם.

מנהלת "רמרה" כינתה את הפרשה "שערוריה". "הסיכוי למקריות במומים מולדים אלה הוא קטן מדי". היא ביקרה את היעדר כל פעולה מצד הרשויות הממשלתיות, והביקורת שלה תרמה להחלטת הממשלה לפתוח בחקירה בהיקף נרחב.

"סוג זה של מומים מולדים", אמרה מנהלת "רמרה", עמנואלה אמאר, "הוא מאוד-מאוד נדיר אבל יחד עם זה מאוד ספציפי. יש מוצר כלשהו שנמצא בשימוש באזור הכפרי שגורם לקטיעת גפיים בעת התפתחות העובר, ולכן חובה לבדוק זאת לעומק". מיד כאשר פורסם המסמך של אותו ארגון בוצע קיצוץ במימון פעולותיו על ידי הממשלה בטענה שצבר עודפי כסף.

נושאים קשורים:  מומים מולדים,  משרד הבריאות הצרפתי,  חומרי הדברה בחקלאות,  חדשות
תגובות
 
אנונימי/ת
15.11.2018, 20:00

לא צויין אם בוצעו בדיקות סקר על קולית במשך ההריון

אנונימי/ת
15.11.2018, 20:48

מתערבת שזה קשור למאיץ אלקטרונים שנבנה שם