פיגור התפתחותי בעובר

מוטציות במסלולים אונקוגנים עשויות להוביל לפיגור התפתחותי בעוברים

מחקר זה גילה גנים חדשים המעורבים בפיגור התפתחותי בעוברים ומצא את התפקיד הרגולטורי שלהם בהשפעה על IGF2

25.03.2018, 17:16
עובר בשבוע ה-22 להריון (צילום: אילוסטרציה)

התפתחות העובר היא תהליך מורכב המערב גורמים אימהיים, שלייתיים ועובריים. כיום, במקרים רבים האטיולוגיה לפיגור בהתפתחות העובר אינה ידועה. המטרה של המחקר הנוכחי הייתה לזהות מוטציות אנושיות חדשות וגנים אשר מקושרים לתסמונת סילבר-ראסל (SRS- Silver-Russel syndrome).יSRS היא תסמונת של פיגור בהתפתחות העוברית, אשר לרוב נגרמת כתוצאה מתת ביטוי אפיגנטי של פקטור הגדילה העוברי IGF2י(Insulin like Growth factor-2).

המחקר בוצע באמצעות ריצוף אקזומים מלא של בני משפחה עם SRS. הגנים הרלוונטיים מהמקרה המשפחתי ושני גנים נוספים עברו סקירה באמצעות ריצוף בתפוקה גבוהה מכוון במדגם עוקבה גדול של מטופלים עם חשד ל-SRS. בהמשך, החוקרים ביצעו ניסויים פונקציונליים על מנת לקשר את הגנים הללו למסלולים הרגולטורים.

החוקרים מצאו את המוטציה הראשונה של הגן PLAG1 בבני אדם ומוטציות חדשות ב-HMGA2 וב-IGF2 בשישה מקרים ספורדיים ו/או משפחתיים של SRS. החוקרים הראו ש-HMGA2 מבצע רגולציה על הביטוי של IGF2 דרך PLAG1 וגם באופן שאינו תלוי ב-PLAG1.

החוקרים הסיקו שפגמים גנטיים במסלול HMGA2-PLAG1-IGF2 עשויים להוביל לעצירת הגדילה בעובר או לאחר הלידה. הממצאים מדגישים את התפקיד של מסלולים אונקוגנים בדיוק הרגולציה של הגדילה הפיזיולוגית בעובר או לאחר הלידה. עבודה זאת מגדירה גורמים גנטיים חדשים ל-SRS שחשובים לצורך מתן ייעוץ גנטי.

מקור: 

Abi Habib, W. et al. (2018) Genetics in Medicine 20, 250-258.

נושאים קשורים:  פיגור התפתחותי בעובר,  תסמונת סילבר-ראסל,  IGF2,  PLAG1,  HMGA2,  מחקרים,  אונקוגן
תגובות