דעות

שורת מדדים וטיפולים אפשריים בהידרדניטיס סופרטיבה (HS)

על אף העובדה כי אבחנת המחלה אינה דורשת אמצעים מיוחדים ומתבססת על אנמנזה ובדיקה גופנית, אחוז ניכר של המטופלים מסתובבים שנים רבות בין רופאים שונים ללא אבחנה.

הידרדניטיס סופרטיבה (HS) הינה מחלה דלקתית כרונית של זקיק השערה. היא תוקפת את זקיקי השערה באזורים בעור בהם קיימות בלוטות זיעה אפוקריניות - בתי שחי, קפל השד, מפשעות ועכוזים - המתאפיינת בנודולים כואבים, מורסות ובהמשך סינוסים, פיסטולות ונטייה להצטלקות.

HS מופיעה יותר בנשים, לרוב במהלך גיל ההתבגרות או מעט אחריו, והיא בעלת אופי כרוני גלי עם הטבות והחמרות לסירוגין. ההשלכות על איכות החיים של המטופלים הן אדירות ומשפיעות על תחומי חיים רבים כולל תעסוקה, יחסי אישות ובטחון עצמי.

על אף העובדה כי אבחנת המחלה אינה דורשת אמצעים מיוחדים ומתבססת על אנמנזה ובדיקה גופנית, אחוז ניכר של המטופלים מסתובבים שנים רבות בין רופאים שונים ללא אבחנה. הדבר מונע מהמטופלים טיפול מיטיבי ומעמיקה את תסכולם.

HS עלולה להתייצג במגוון רחב של דרגות חומרה: החל ממחלה קלה שלא מהווה מטרד כלל עבור המטופל ועד חולים קשים, עם הפרשות מוגלתיות תמידיות וכאבים המונעים תפקוד יום-יומי. חולים אלו נדרשים לאשפוזים חוזרים וממושכים. סיבוכי המחלה בצורותיה הקשות כוללים התמרה לסרטן מסוג SCC, אי ספיקת כליות על רקע עמילואידוזיס ועוד.

קיימים היום מספר כלים להערכת המטופלים והתאמת טיפול מיטבי. בהמשך, ניתן להשתמש במדדים אלו גם למעקב אחר תגובה לטיפול.

מדד ע"ש הארלי - Hurley stage

1 - מחלה מתונה. נודולים ומורסות ללא יצירת צלקת.

2 - מחלה בינונית. נודולים, מורסות, סינוסים וצלקות בפיזור נרחב.

3 - מחלה קשה. מחלה נרחבת, ריבוי מורסות וסינוסים המתחברים ביניהם.

מדד ה-DLQI- Dermaological life quality index

שאלון סובייקטיבי הנוגע בהשלכות המחלה העורית על חיי המטופל, עם התייחסות לתפקוד תעסוקתי, חברתי, זוגי ועוד.

Pain VASי(Visual analog scale)

מדד לעוצמת הכאב (1-10).

-IHS4 - International Hidradenitis Suppurativa Severity Score System

מדד חדש יחסית המבוסס על צבירת נקודות: נודול דלקתי - 1, מורסה- 2, סינוס או פיסטולה - 4. לאחר סיכום הנקודות: 0-3 - מחלה מתונה;4-10 - מחלה בינונית; 11+ - מחלה קשה.

מדד זה נמצא בקורולציה טובה למדד ע"ש הארלי ובנוסף מאפשר הערכה דינמית של המטופלים, וכן הערכת תגובה לטיפול.

הערכה ע"י על-קול (Ultrasound)

שיטה יחסית חדשה להערכת המחלה, יתרונה הגדול בהערכת נגעים עמוקים שאינם נראים לעין.

הטיפול ב-HS מתחלק לטיפול תרופתי- אנטיביוטיקות שונות הכוללת מרכיב אנטי דלקתי, Acitretin - נגזרת של ויטמין A, וכן טיפולים ביולוגים שונים. טיפול כירורגי - החל מהזרקת סטרואידים לנגעים, כריתה ממוקמת, כריתה רחבה וכן טיפולים מתקדמים בלייזר ועוד. בנוסף, קיימים טיפולים התומכים בחולה - איזון כאב, הפחתת גורמי סיכון, ירידה במשקל והפסקת עישון המסייעים בשליטה במחלה.

האתר- http://hsupdates.peervoice.com, שהינו חלק מאתר Peer Voice, הינו אתר מידע רפואי בחסות חברת Abbvie המיועד לרופאי עור, כירורגים, רופאי משפחה וכל איש צוות רפואי אחר המעוניין במידע על HS ועל הטיפולים המקובלים כיום.

באתר ישנם מודולים ללמידה בפורמטים קצרים ונוחים, חידושים בתחום, מידע מכנסים, פיתוחים חדשים של מובילי דעה עולמיים וכן case studies.

בשנים האחרונות, לאור ההבנה כי מטופלי HS זקוקים התייחסות שונה, הכוללת מידע רפואי עדכני, יחס אישי עם רופא מטפל ואפשרויות טיפול משלימות לרבות כירורגיה וטכנולוגיות מתקדמות, הוקמו במספר בתי חולים במסגרת מרפאות חוץ עור, מרפאות ייעודיות לטיפול ב-HS.

מרפאות אלו מאפשרות לרופאי העור בקופת חולים אופציה נוספת לקבלת חוות דעת או אף מעקב אחר המטופלים.

מרפאות הידרדניטיס סופורטיבה ייעודיות ניתן למצוא בבתי החולים (לפי הא"ב): איכילוב, בילינסון, הדסה עין כרם, העמק (עפולה), רמב"ם ותל השומר.

נושאים קשורים:  דעות,  HS,  מחלת עור,  טיפול,  מדד כאב,  הידרדניטיס סופורטיבה