חדשות

ארגון הבריאות העולמי נגד העלייה בשיעור הניתוחים הקיסריים וזירוזי הלידה

הארגון פירסם ביום חמישי הנחיות חדשות, הממליצות לזנוח את הסטנדרט הקיים בבתי חולים רבים, לפיהם צוואר הרחם צריך להיפתח לפחות בקצב של סנטימטר לשעה; לדברי הארגון "לכל אשה יש את הקצב שלה"

ניתוח קיסרי. (צילום: אילוסטרציה)

ארגון הבריאות העולמי (WHO) פרסם ביום חמישי הנחיות חדשות לפיהן יש להניח לרוב הנשים להתקדם בלידה בקצב שלה, ולא למהר ולשלוח נשים לניתוח קיסרי לפי מדדים מיושנים הנוגעים לקצב פתיחת צוואר הרחם. כמו כן, מומלץ לצמצם ככל האפשר את ההתערבות הרפואית. עוד קבע ה-WHO, כי יש לאפשר לנשים לקחת חלק פעיל יותר בקבלת ההחלטות בנוגע לאופן שבו הלידה מתרחשת.

המסמך שפורסם מכיל 56 הנחיות מבוססות ראיות, ציינו מחבריו. ביניהן: ה-WHO דוחה את הקריטריון המקובל במחלקות לידה ברחבי העולם בנוגע לקצב התקין להתקדמות הלידה. זו נמדדת בקצב פתיחת צוואר הרחם ביחס למספר השעות שעברו מאז תחילת הצירים. עתה קובע המסמך שקצב זה "לא מציאותי" ומוביל לביצוע ניתוחים קיסריים לא הכרחיים.

ב-20 השנים האחרונות חלה עלייה בשימוש בהתערבויות רפואיות מיותרות בלידה, מציין מסמך ה-WHO. ניתוחים קיסריים או שימוש בתרופה לזירוז לידה נפוצים כיום מאוד בכמה אזורים בעולם, נכתב.

"כל אישה היא יחידה במינה. יש נשים שההתקדמות שלהן איטית יותר, אך הן יכולות ללדת לידה וגינלית נורמלית"

במסמך מצוין כי מדי שנה, על פי הערכות, מתרחשות בעולם 140 מיליון לידות. ברובן לא מתלווים להן סיבוכים.

בשנות ה–50 של המאה הקודמת חקר רופא מיילד אמריקני, ד"ר עמנואל פרידמן, את תהליך הלידה, וניסח הנחיות לפיהן צוואר הרחם של יולדת צריך להיפתח בשלב הראשוני בקצב של 1 סנטימטר בשעה. אלא שעל-פי מחקרים עדכניים מ–15 השנים האחרונות, הקצב יכול להיות איטי יותר מבלי לסכן את בריאות האם והיילוד.

הקריטריון הישן הזה, ציינו מנסחי מסמך ההנחיות לצוותים רפואיים, לא מתאים לכל הנשים. "כל אישה היא יחידה במינה. יש נשים שההתקדמות שלהן איטית יותר, אך הן יכולות ללדת לידה וגינלית נורמלית", נכתב.

"אנחנו רוצים שנשים יילדו בסביבה בטוחה לבריאותן, כאשר בחדרי הלידה נמצאים בעלי מיומנות מקצועית לנושא הלידה ויש ציוד מתאים לביצוע הלידה" אמרה ד"ר נות'מבה סימללה (Dr Princess Nothemba Simelela), עוזרת מנכ"ל ה-WHO לנושאי משפחה, נשים, ילדים ומתבגרים.

אמת המידה המומלצת עתה בידי ה-WHO לקצב פתיחה של צוואר הרחם היא 5 סנטימטרים ב–12 השעות הראשונות לאשה שזו הלידה הראשונה שלה, וחמישה סנטימטרים ב–10 השעות הראשונות לאשה שכבר ילדה. לידה ראשונה איננה אמורה להימשך מעבר ל-12 שעות והלידות הבאות של אותה אישה - מעבר ל-10 שעות.

ביצוע ניתוח קיסרי בשיעור של יותר מ–10%–15% מהלידות איננו מוביל לירידה משמעותית באחוזי התמותה של יולדות ועוברים, ציין בכיר בארגון בתדרוך לתקשורת על המסמך החדש. במדינות עם רמת הכנסה בינונית, כמו טורקיה, סין, איראן ומדינות אמריקה הלטינית, "יש שיעורים גבוהים של ניתוחים קיסריים, ולעתים קרובות לא מהסיבות הנכונות", הוסיף.

כמו כן ממליץ המסמך להתיר לנשים לבחור את תנוחת הלידה - כריעה או ישיבה - ולהציע להן משככי כאבים. "אנחנו רוצים שלנשים תהיה אפשרות לעשות בחירה מושכלת. שהן יהיו מעורבות בקבלת ההחלטות", אמר איאן אסקיו, ראש היחידה לבריאות הפריון ב-WHO. בין השאר ציינו מחברי המסמך כי אפיזיוטומיה — חתך חיץ להרחבת תעלת הלידה — לרוב איננה מומלצת.

שיעור הניתוחים הקיסריים בישראל הוא יותר מ- 20% מכלל הלידות, פי שניים מההמלצות של ה-WHO. מתוך כ-180 אלף לידות בשנה בישראל, 40-35 אלף נשים יולדות בניתוח קיסרי.

נושאים קשורים:  חדשות,  לידה,  ניתוח קיסרי,  ארגון הבריאות העולמי,  WHO,  זירוז לידה
תגובות
אנונימי/ת
16.06.2018, 10:57

רפואית זה נכון מדיקולגלית-בעיה כי אם מסיבה אחרת אפילו הלידה תסתיים לא טוב יבואו בטענות לצוות: למה לא ניתחתם קודם…הרי התקדמות הלידה לא היתה תקינה…