חדשות

ועדת הבריאות אישרה הצעת חוק למתן מענק לידה גם בעבור לידות בית

כיום החוק מאפשר את מתן המענק, שנע בין 525 ל-1,751 שקל, רק עבור לידות המתבצעות בבתי חולים או מצריכות אשפוז; החוק יעלה לקריאה ראשונה

לידת בית (צילום: אילוסטרציה)

ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת אישרה היום (ג') פה אחד לקריאה ראשונה את הצעת החוק של ח"כ תמר זנדברג (מרצ), לפיה מענק לידה מטעם המוסד לביטוח לאומי יינתן עבור כל לידה, ולא רק עבור לידות המתבצעות בבתי חולים או מצריכות אשפוז, כפי שקובע החוק כיום.

הצעת החוק קובעת, כי המענק יינתן בתנאי שמיילדת או רופא חתמו על תצהיר שהלידה התקיימה לפי הוראות משרד הבריאות.

ח"כ זנדברג מסרה בדיון, שכיום כ-700 לידות בית מתקיימות בישראל בשנה. עלות הצעת החוק מוערכת בכ-1.4 מיליון שקלים בשנה (מענק הלידה נע בין 525 שקלים ל-1,751 שקלים לילד).

במהלך הדיון ניטש ויכוח בין נציגת משרד הבריאות, עו"ד טל נשרי-אמתי לנציגי המוסד לביטוח לאומי, עו"ד מיכל מזוז ואורי קנדל, בעניין העברת הדיווח על לידות הבית. נשרי-אמתי ביקשה כי משרד הבריאות לא יהיה זה שיעביר את התצהיר החתום על ידי מיילדת הבית או הרופא למוסד לביטוח לאומי לצורך קבלת המענק. "אנחנו לא דוורים", אמרה.

הוועדה לא קיבלה את עמדתה. יו"ר הוועדה ח"כ אלי אלאלוף (כולנו), אמר: "הוויכוח הזה הוא טכני, לא מעניין - והפך להיות בלתי נסבל". ח"כ זנדברג הוסיפה: "לא ייתכן שהצעת החוק תתעכב וציבור שלם ייפגע בגלל בעיה מטופשת".

נושאים קשורים:  חדשות,  ועדת הבריאות של הכנסת,  מענק לידה,  משרד הבריאות,  לידת בית,  תצהיר לידה חתום בידי רופא
תגובות