חדשות

"שערי צדק": בדיקה חדשה של הדנ"א בתאי זרע עשויה להגביר הצלחת טיפולי פוריות

לדברי בית החולים, השיטה משולבת עם הליך מעבדתי שבורר את תאי הזרע שהם בעלי שבירות דנ"א נמוכה יותר, ועל ידי כך עשויה להגביר את סיכויי ההצלחה בטיפולי פוריות בהם המקור לבעיה לא-ידוע

זרע אנושי (אילוסטרציה)
זרע אנושי (אילוסטרציה)

המרכז הרפואי "שערי צדק" בירושלים החל להפעיל שירות בדיקת זרע חדש בשם "Halo Sperm", שבשילוב הליך מעבדתי ייחודי בשם MACS עשוי להגדיל את סיכויי ההצלחה בטיפולי פוריות, במקרים שבהם לא אותר המקור לבעיה.

בית החולים מסר, כי פוריות היא אתגר שמעורבים בו שלושה גורמים - האשה, הגבר והרופא. לשני בני הזוג דרגת פוריות משתנה ובמקרים רבים של אי-פריון מעורב גם הגורם הזכרי. לפחות ברבע מהזוגות שמגיעים למרפאות הפוריות, לא נמצא המקור לאי-פוריות, והמצב מוגדר כ"אי פוריות לא-מוסברת".

"באמצעות תהליך זה אנחנו מקווים להוריד את אחוז התאים עם השבירות הגבוהה ולשפר את תוצאות טיפולי הפוריות"

לזוגות אלו, הטיפולים המוצעים מתמקדים בניסיון להגביר את הסיכוי להשגת ההיריון על ידי טיפולי הזרעה ובהמשך הפריה חוץ-גופית. בחלק מהזוגות לא מושג הריון למרות תגובה מתאימה לטיפול והשגת עוברים רבים באיכות טובה. מצב זה מוגדר כ"כשלונות השרשה חוזרים".

מחקר רב מתבצע בניסיון לאתר את הגורמים לכישלון הזה. למרות ריבוי המחקרים בתחום מתקבל הרושם שדווקא תא הזרע הוא ה"תא המוזנח". על-פי ארגון הבריאות העולמי (WHO), המדדים לאיכות הזרע הם: ריכוזיות הזרע, תנועתיות וצורה. ואולם, באחרונה מצטברות עדויות כי אחוז שבירות גבוה בדנ"א של תאי הזרע קשור באי-פריון ויתכן שקשור גם לכישלונות חוזרים בטיפול.

במחלקה להפריה חוץ גופית (IVF) ב"שערי צדק" הוחל בביצוע הבדיקה החדשה, שנועדה לזיהוי שבירות DNA בתאי הזרע. בהמשך, נעשה תהליך מעבדתי מיוחד בשם MACSי(Magnetic-Activated Cell Sorting) למציאת תאים בעלי שבירות נמוכה יותר.

פרופ’ חננאל הולצר, מנהל היחידה להפריה חוץ-גופית בשערי צדק, הסביר: "ידוע שתאי זרע עם DNA פגום עלולים להוביל להתפתחות בלתי תקינה של העובר ולסיכון מוגבר להפלה, ואף לפגום בשיעור הפריון. במטרה להוריד את אחוז תאי הזרע עם שבירות DNA אנו מסמנים אותם ב"מיקרו חרוזים" ולאחר מכן עוברים התאים תהליך סינון מיוחד. באמצעות תהליך זה אנחנו מקווים להוריד את אחוז התאים עם השבירות הגבוהה ולשפר את תוצאות טיפולי הפוריות".

במהלך עבודתו בבית החולים של אוניברסיטת מק'גיל במונטריאול היה פרופ’ הולצר שותף למחקר בנושא הזה שפורסם בכתב העת J Assist Reprod Genet. "המחקר", ציין, "יישם לראשונה את הבדיקה החדשה ואת ההליך המעבדתי בתאי זרע של שורד מחלת סרטן. תאי הזרע שלו הוקפאו לפני טיפולי הכימותרפיה ונמצאו עם שבירות DNA גבוהה. בעקבות השימוש בבדיקה ובעקבות זאת בשיטת טיפול חדשה, בת הזוג של אותו מטופל הרתה וילדה תאומים בריאים".

הבדיקה החדשה מתבצעת במעבדת היחידה, שבראשה עומדת ד"ר אפרת שונברגר.

נושאים קשורים:  חדשות,  בדיקת זרע,  אי-פוריות,  בעיות פוריות,  Halo Sperm,  Magnetic-Activated Cell Sorting,  המרכז הרפואי "שערי צדק"
תגובות