יום הסרטן הבינ"ל

מחקר ישראלי: "קשר מובהק בין מידת השימוש בטלפון סלולרי לפגיעה באיכות הזרע"

מחקר בנושא נעשה במשותף בפקולטה לרפואה בטכניון ובמרכז הרפואי "כרמל" בחיפה; החוקרים ממליצים לא להחזיק את המכשיר קרוב למפשעה, או לדבר בו כאשר הוא נטען

טלפון נייד בכיס הג'ינס (צילום: אילוסטרציה)

מחקר משותף שנעשה על ידי הפקולטה לרפואה בטכניון והמרכז הרפואי "כרמל" בחיפה העלה, כי קיים קשר מובהק בין שימוש בטלפון סלולרי לבין פגיעה באיכות הזרע של המשתמש.

לפי המחקר, גברים המדברים בטלפון הסלולרי במשך יותר משעה ביום מכפילים את הסיכון לפגיעה בריכוז הזרע. בנוסף, המחקר מצא כי דיבור בזמן הטענת המכשיר ונשיאתו בקרבת המפשעה גורמים נזק דומה.

המחקר פורסם בספטמבר במהדורה המקוונת של ה-Reproductive Medicine, אולם רק אתמול (ג') הפיץ הטכניון את פרטיו.

לפי המחקר, ריכוז זרע לא תקין נרשם ב-47.1% מהגברים שנשאו את המכשיר במרחק של פחות מ-50 ס"מ מן המפשעה, לעומת ממוצע של 11.1% באוכלוסיית הגברים

לפי דברי ההסבר, איכות הזרע הגברית יורדת בהתמדה בארצות המערב. ההערכה היא שהתופעה אחראית ל-40% מבעיות הפריון של זוגות. הידע המחקרי שנצבר בנושא הזה מגלה, כי איכות הזרע מושפעת מגורמים גנטיים מוּלדים אבל גם ממשתנים סביבתיים. אחד מהם הוא השימוש המתרחב והולך בטלפונים סלולריים.

פרופ' מרתה דירנפלד, מנהלת היחידה לפוריות והפריה חוץ-גופית ב"כרמל" (צילום: "כרמל")

פרופ' מרתה דירנפלד, מנהלת היחידה לפוריות והפריה חוץ-גופית ב"כרמל" (צילום: "כרמל")

מחקרים רבים שעסקו בשאלת הקשר שבין איכות הזרע לקרינה הנפלטת מטלפונים סלולריים העלו מסקנות שונות ולא אחידות. הם בוצעו בתנאים שונים - בניסויי מעבדה ברקמות, בניסויים בחיות מעבדה ועוד - ולא תמיד התייחסו למכלול המשתנים הרלוונטיים.

מחברי דו"ח המחקר שנעשה בחיפה מסרו, כי בדקו לראשונה את הקשר באופן מקיף ומעמיק, במסגרת עבודת ה-MD של ד"ר יוליה שיינפלד ובהנחיית פרופסור-חבר קליני מרתה דירנפלד, מנהלת היחידה לפוריות והפריה חוץ-גופית ב"כרמל".

המחקר התייחס לטווח רחב של משתנים הקשורים להרגלי השימוש בטלפון הסלולרי ולאיכות הזרע על פי הפרמטרים שקבע ארגון הבריאות העולמי בשנת 2010. אוכלוסיית המחקר כללה 106 גברים שעברו הערכה ביחידה לפריון והפריה חוץ-גופית בשנים 2012-2011. הם מילאו שאלונים מפורטים בנושאים הבאים: מאפיינים דמוגרפיים, מצבים רפואיים שעשויים להשפיע על איכות הזרע והתייחסות רחבה ומפורטת לאופן השימוש במכשיר הסלולרי: כמה זמן מדבר המשתמש בטלפון מדי יום, היכן הוא נושא את המכשיר, האם הוא מקיים שיחות באזורים שבהם הקליטה ירודה ובזמן טעינת המכשיר ועוד.

בתום איסוף הנתונים נבדק הקשר בין המשתנים הבלתי תלויים (הרגלי השימוש בטלפון) לתוצאות איכות הזרע.

עורכי המחקר מסרו, כי תוצאות העבודה מצביעות על קשרים סיבתיים מובהקים: דיבור בטלפון סלולרי מעל לשעה רצופה ביום, ודיבור במכשיר בעת שהוא מחובר למטען מכפילים (מ-33.3% ל-66.7%) את הסבירות לירידה בריכוז הזרע. ריכוז הזרע ירד לרמה לא תקינה גם בקרב גברים שנשאו את המכשיר במרחק של פחות מ-50 ס"מ מן המפשעה; בקרב 47.1% מהם נמצא ריכוז לא תקין, וזאת לעומת 11.1% בלבד בכלל אוכלוסיית הגברים.

ד"ר אריאל זילברליכט, רופא נשים במרכז הרפואי כרמל וחבר סגל בפקולטה לרפואה בטכניון הגיב לתוצאות המחקר: "לאור הממצאים מומלץ בהחלט לקצר את משך השיחות, לא לשאת את המכשיר בקרבת המפשעה, לא לישון לידו, לא לדבר בו בזמן הטענתו (מוטב לכבותו בזמן ההטענה), ולהשתמש באוזניות או בדיבורית במידת האפשר".

החוקרים מדגישים, כי נחוצים מחקרים נוספים, במדגמים גדולים, שיבדקו את נזקי הקרינה הסלולרית בהקשר של פוריות הגבר.

לדיווח על המאמר לחצו כאן

נושאים קשורים:  חדשות,  מחקר,  טלפון נייד,  בעיות פוריות,  ריכוז זרע
תגובות