חדשות

הושג הסכם לאחסון ארוך טווח של המנות בבנק הדם הטבורי שקרס

שנתיים לאחר שבנק הדם הטבורי "ביוקורד" קרס, ולאחר שמשרד הבריאות מימן את אחסון הדגימות, הושג הסכם הקובע כי הן יאוחסנו במתקן "קליה ביוטק" ל-15 השנים הבאות

ניתוח קיסרי (אילוסטרציה)
ניתוח קיסרי (אילוסטרציה)

משרד הבריאות הודיע בסוף השבוע, כי הושג הסדר להצלה, שימור ואחסון מנות הדם הטבורי בבנק דם טבורי שקרס. ההסדר הושג שנתיים לאחר התמוטטות הבנק לשימור דם טבורי "ביוקורד", ובתום דיונים בין משרד הבריאות לנציגות ההורים שאיחסנו בו מנות דם טבורי של ילדיהן. ההסכם אושר על ידי בית המשפט המחוזי בתל-אביב.

לפי ההסכם, מנות הדם הטבורי יאוחסנו מעתה במתקן של חברת "קליה ביוטק". חברת הבנק הטבורי "ביוקורד" קרסה לפני כשנתיים ועקב כך נוצר חשש מיידי להמשך שימורן של 2,700 המנות שהיו שמורות בבנק. משרד הבריאות נחלץ לעזרת ההורים והסכים לממן את אספקת החנקן לשמירת המנות באופן זמני, עד להשגת הסדר לשמירתן לטווח הארוך.

לפי ההסכם, מימוש העברת הדגימות מותנה בהצטרפות של מעל 400 הורים, מאחר שהוא כרוך בהיערכות מיוחדת

בהודעה של משרד הבריאות נמסר, כי על פי ההסדר יתאפשר להורים להצטרף לשמירת המנות במתקני חברת "קליה ביוטק" למשך 15 שנים וזאת במחיר של 3,317 שקל, שהוא פחות ממחצית עלות השימור הרגילה בבנקים דומים לשימור דם טבורי.

הורים שמנותיהם לא יימצאו במאגר יזוכו בכדי מחצית מהסכום שהיה אמור לשמש למימון שימור ארוך טווח.

את ההורים ייצגה בהליך גיבוש ההסדר עו"ד רונית עובדיה. על פי ההסכם, כספי ההורים יופקדו בחשבון נאמנות מיוחד וישוחררו רק בכפוף ליציאת ההסדר לדרך וביצועו.

מימוש ההסכם מותנה בהצטרפות של מעל 400 הורים, מאחר שהוא כרוך בהיערכות מיוחדת, בתוך שלושה חודשים. בתום פרק זמן זה, במידה שלא יצטרפו להסדר לפחות 400 משפחות, יורה בית המשפט על הפסקת הזרמת החנקן למקפיאים.

להודעה המלאה של משרד הבריאות לחצו כאן

נושאים קשורים:  חדשות,  דם טבורי,  בנק דם טבורי,  חברת "ביוקורד",  חברת "קליה ביוטק",  משרד הבריאות,  בית המשפט המחוזי בתל אביב
תגובות