חדשות

זיהוי וטיפול במילת נשים הופך לאתגר בעבור הרופאים בארה"ב

לפי הערכות, בעקבות הגירה מאפריקה ומהמזרח התיכון בעשורים האחרונים, כחצי מיליון נשים בארה"ב כיום עברו מילת נשים, והנוהג נמשך; הטיפול בהן הופך לאתגר מקצועי

מילת נשים (צילום: אילוסטרציה)

בעקבות גלי ההגירה הגדולים של תושבים ממוצא אפריקאי ולארה"ב בשנים האחרונות, עלה בשיעור ניכר מספרן של הנשים החיות כיום באמריקה ושעברו בארצות המוצא שלהן מילת נשים (F.G.M/C- Female genital mutilation).

על-פי נתוני ה-CDC, שפורסמו בסוף השבוע, מספרן של נשים שעברו את ההליך מגיע ל-507 אלף - פי שלושה מהערכות קודמות בנושא הזה, שפירסם ממשל ארה"ב ב-1997.

מילת נשים בחברות האפריקאיות-השבטית, ובעיקר בארצות המוסלמיות ביבשת, היא מסורת עתיקה. על-פי נתונים שונים, היא מקובלת ב-29 מדינות באפריקה ובמזרח התיכון . בארה"ב וברוב המדינות המפותחות היא אסורה על פי חוק. במדינות אחרות יש ירידה בשיעור התופעה הזאת בשנים האחרונות, תודות ללחץ ציבורי ובינלאומי. אבל היא נהוגה עדיין, למשל, ב-90% מהנשים בסומליה ובגינאה.

התופעה מציבה אתגר מקצועי חדש ללא מעט רופאים אמריקאים – מאחר שרבים מהגינקולוגים לא ראו במו עיניהם קודם לכן נשים במצב זה. לפי דיווח ה-CDC, רופאים רבים לא נתקלו בנשים שעברו FGM/C.

מהגרת מאפריקה, למשל, סיפרה כי כאשר ביקרה במרפאות גינקולוגים בעיר דנבר, קולוראדו, הם הביעו תדהמה וחוסר הבנה. אחת הנשים מאפריקה אף סיפרה כי הרופא שבדק אותה מיהר לזמן לבדיקה צוות מתמחים צעירים כדי שיראו במה המדובר. הנשים האפריקאיות דיווחו שהתנהלות הרופאים האמריקאים כלפיהן גרמה להן לעתים תחושה של השפלה ובושה.

האתגרים הרפואיים נובעים מכך שהנשים שעברו את הפרוצדורה הזאת - בין שנעשתה בארץ המוצא או בידי קרובי משפחה כשהאשה היתה עדיין ילדה – סובלות גם כעבור שנים מכאבים ומבעיות רפואיות אחרות.

"גורמי בריאות הציבור בארה"ב", דיווח ה"ניו-יורק טיימס" בנושא, "מזהירים כי יש רופאים ואנשי צוות רפואי שאין להם הכנה מקצועית מספקת כדי להתמודד עם בעיה כזאת, על סיבוכיה הגופניים והנפשיים המאוחרים. יש מקרים רבים שהנשים שעברו מילה בילדותם 'סוחבות' עמן טראומות לכל החיים".

ד"ר גרטשן היינריקס (Gretchen Heinrichs) גניקולוגית מדנבר – מוקד משיכה גדול למהגרים בארה"ב – מטפלת בנשים שעברו FGM/C באתיופיה, סודן, מצרים, בורקינה-פאסו, מאלי ומדינות אחרות. היא סיפרה לעיתון כי "באחרונה רואים יותר ויותר מקרים כאלו . צרכיהן של המטופלות הללו רבים. הן נמצאות בסיכון בריאותי. מתלוננות על כאב בעת מגע מיני, על כאבים בבטן התחתונה; כמה מהן עברו ניתוחים להסרת ציסטות שהתפתחו כתוצאה מההליך. יש צורך בטיפול בדלקות וזיהומים".

נושאים קשורים:  חדשות,  מילת נשים,  אפריקה,  סומליה,  ארה"ב,  CDC
תגובות