חדשות

מענק מחקר מקרן ביל ומלינדה גייטס לשני חוקרים ישראלים

ד"ר יובל גיאלצ'ינסקי ופרופ' יהודית ברגמן חוקרים את האפשרות לקבוע את הגיל המדויק של היילוד בעזרת סמנים אפי-גנטיים

פרוביוטיקה מפחיתה בכי בתינוקות (צילום: אילוסטרציה)
פרוביוטיקה מפחיתה בכי בתינוקות (צילום: אילוסטרציה)

ד"ר יובל גיאלצ'ינסקי, מומחה ברפואת העובר במחלקת נשים ויולדות במרכז הרפואי "הדסה" עין כרם, והחוקרת פרופסור יהודית ברגמן מהאוניברסיטה העברית זכו במענק מחקר על סך חצי מיליון שקלים מקרן ביל ומלינדה גייטס העולמית.

ד"ר יובל גיאלצ'ינסקי (צילום: "הדסה")

ד"ר יובל גיאלצ'ינסקי (צילום: "הדסה")

המחקר שיזם ד"ר גיאלצ'בסקי עוסק בבחינת שיטה מולקולארית לקביעת הגיל המדויק של היילוד מיד עם לידתו – והוא כבר מעורר עניין רב בעולם.

האפשרות לקבוע את גילו המדויק של הילוד תהווה, כך מעריך ד"ר גיאלצ'בסקי, פריצת דרך בכל הנוגע לטיפול ביילודים על פי גילם המדויק ולכך חשיבות כלל-עולמית. השיטה שהוא מציע שונה בתכלית מזו המקובלת כיום, שנעזרת בדיווחי היולדות למועד כניסתן להריון ובבדיקות אולטרסאונד.

ד"ר גיאלצ'ינסקי מסר, כי במדינות שבהן לא זמינה בדיקת אולטרסאונד נקבע גיל היילוד על-פי מדדים כלליים כמו בדיקה גופנית ונוירולוגית של היילוד, אך אלו מעניקים הערכת גיל גסה והיא מהווה מגבלה מאחר שההתייחסות הרפואית ליילוד שונה מאד בגילאים שונים ויכולה להיות אף קריטית להמשך חייו.

ד"ר גיאלצ'ינסקי הסביר, כי עם ההזדקנות, מתרחשים שינויים על פני הרצף הגנטי, הנקראים שינויים אפי-גנטיים. יש התאמה בין הגיל הכרונולוגי של האדם לסימון האפי-גנטי שלו. מטרת המחקר שלמענו זכה במענק היא לעשות שימוש בסימונים אפי-גנטיים אלו למציאת שיטה מולקולרית לקביעת גיל הילוד.

לשם כך, יש כוונה ליטול דגימות דם טבורי מהשליה מיד לאחר הלידה. מהדגימות הללו, המייצגות את היילוד, יתברר ה-DNA ובו יתגלו השינויים האפי-גנטיים על הרצף הגנטי.

המחקר יתבצע כאמור יחד עם פרופסור יהודית ברגמן מהמחלקה לביולוגיה התפתחותית וחקר הסרטן בפקולטה לרפואה של האוניברסיטה העברית בירושלים, הנחשבת לאחת המובילות בחקר האפי-גנטיקה בעולם.

המחקר יחל מיד לאחר שיושגו האישורים האתיים הדרושים מהרשויות הרלוונטיות וקבלת הסכמה מצד היולדות שיתנדבו למחקר לשם נטילת דגימות דם טבורי מהשליה מיד לאחר הלידה.

ד"ר גיאלצ'ינסקי, בן 45, הוא בוגר בית הספר לרפואה של האוניברסיטה העברית. הוא התמחה במיילדות ובגניקולוגיה בבית החולים "הדסה" עין כרם. הוא ביצע תת-התמחות ברפואת העובר ב-"קינגס קולג'" בלונדון, שם גם עבר התמחות ייחודית ברפואת העובר ובניתוחים תוך-רחמיים אצל פרופסור קיפרוס ניקולאידס, הנחשב בין המובילים בתחום הזה בעולם. פרופ' ניקולאידס פיתח בין השאר את בדיקת השקיפות העורפית. בנוסף, רכש ד"ר גיאלצ'בסקי תואר PhD באוניברסיטה העברית בביולוגיה מולקולרית.

מעל 1,000 רופאים וחוקרים הגישו את מועמדותם לקבלת מענק המחקר מהקרן שהקימו ביל גייטס, מייסד חברת "מיקרוסופט", ואשתו מלינדה. רק 61 זכו במענקים לשנה הנוכחית.

נושאים קשורים:  חדשות,  אפי-גנטיקה,  אולטרהסאונד,  פרופסור יהודית ברגמן,  האוניברסיטה העברית,  קרן ביל ומלינדה גייטס,  לידה,  ד"ר יובל גיאלצ'ינסקי,  המרכז הרפואי "הדסה"
תגובות
איילה
02.01.2015, 09:12

כל הכבוד ! עלו והצליחו !